Niezapomniane wrażenia? Nie dla wszystkich. Pokazy fajerwerków coraz częściej powodują konflikty w lokalnych społecznościach.
Lepiej nie ryzykować bez zgody
Protestują zwłaszcza ci, którzy sąsiadują z hotelami i salami weselnymi. Często skutecznie, bo pozwolenie na pokazy maja nieliczni.
Co zrobić, aby nie przypłacić pokazu fajerwerków wysoką karą i nie obrzydzić życia? Pilnować przestrzegania kilku zasad:
- W miejscach publicznych można je odpalać tylko 31 grudnia i 1 stycznia. Przedwczesne próby lub odpalanie pozostałości po zabawie sylwestrowej są nielegalne.
- Ograniczenia mogą dotyczyć także określonych stref przestrzeni powietrznej.
- Karalne jest posiadanie materiałów pirotechnicznych podczas zgromadzeń i wnoszenie ich na imprezy masowe.
- Karalna jest sprzedaż fajerwerków lub petard osobom niepełnoletnim.
Kwestię używanie pirotechniki reguluje również jest przepis z kodeksu wybroczeń art. 51 dotyczący zakłócania spokoju, porządku społecznego i spoczynku nocnego:
Art. 51.
§ 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu (orzekanej w wymiarze od 5 do 30 dni), ograniczenia wolności (trwa 1 miesiąc) albo grzywny (wymierzanej w wysokości od 20 do 5000 złotych).
Wniosek na pokaz
Swoje przepisy mają również gminy (zwykle jeszcze z 1994 roku). Wymagają one, aby organizator pokazu, który odbywa się poza okresem sywestrowo-noworocznym, posiadał stosowne zezwolenie. Zezwolenie wydawane jest po złożeniu stosownego wniosku, w którym należy wskazać termin, miejsce przeprowadzonego pokazu oraz rodzaj materiałów pirotechnicznych.
Złożony wniosek jest rozpatrywany na podstawie przepisów ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 735 z późn. zm.) oraz ww. Zarządzenia Porządkowego zatwierdzonego wskazaną uchwałą. Organ załatwia sprawę w formie decyzji administracyjnej.
Dużo więcej pokazów niż zezwoleń
W roku 2021 w Toruniu wydano 5 zezwoleń na użycie materiałów pirotechnicznych, natomiast w obecnym (do 16.09.2022 r.) - 8 zezwoleń.
We Włocławku od stycznia 2022 roku, do Komendanta Straży Miejskiej wpłynęło 8 wniosków o wydanie zgody na fajerwerki.
Ile kosztuje pokaz fajerwerków? Bogaci nie oszczędzają
Pokaz fajerwerków niekoniecznie wiąże się dziś z koniecznością zamówienia specjalistycznej ekipy. Gotowe zestawy, które gwarantują bardzo spektakularne efekty można kupić za 1200 do 3500 zł. Ile trzeba wydać na spektakularny pokaz? Ile wydają rekordziści? Zobacz w GALERII
