Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najpierw sztuczne ognie, a potem może być prawdziwa tragedia. Oto zasady postępowania z petardami i fajerwerkami

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Petardy to nie zabawka. Nie mogą trafić w ręce dzieci
Petardy to nie zabawka. Nie mogą trafić w ręce dzieci Arkadiusz Wojtasiewicz/archiwum
Petardy i sztuczne ognie mogą prowadzić do dramatu - tego prawdziwego. To wtedy, gdy nie umiemy ich odpalać, a i tak próbujemy.

Zobacz wideo: Bydgoscy "wywiadowcy" w służbie:

od 16 lat

Chcemy hucznie powitać Nowy Rok, ale czasami zamiast huku jest rozpacz, łamanie przepisów i szpital. Tak dzieje się wówczas, gdy petardy wybuchają w rękach, zamiast w powietrzu.

Sprzedaż fajerwerków zgodnie z prawem

Kodeks wykroczeń i przepisy prawa miejscowego (np. uchwały rady miasta albo rady gminy) wprowadzają ograniczenia w korzystaniu z fajerwerków. W miejscach publicznych puszczanie rac czy petard jest dozwolone tylko 31 grudnia i 1 stycznia. Poza Sylwestrem i Nowym Rokiem jest to niezgodne z prawem. Dochodzi zakłócanie ciszy i porządku publicznego. Kto się nie dostosuje, ten finał może znaleźć w sądzie i zapłacić nawet 5000 złotych kary.

Handel petardami też jest ograniczony.

- Sprzedaż fajerwerków lub petard niepełnoletnim jest przestępstwem i każdy, kto dopuszcza się takiego czynu, podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 - informuje kom. Lidia Kowalska z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. - Jedynie osoby pełnoletnie mogą odpalać fajerwerki. Nie mogą tego robić dzieci.

Do użytku zewnętrznego

Zimne ognie i petardy kupujmy nie po taniości i bez paragonów za zakup, lecz u sprawdzonych, rzetelnych sprzedawców. Stosujmy się do instrukcji w języku polskim, zamieszczonych na opakowaniach fajerwerków. Nie można ich odpalać w mieszkaniach. W pomieszczeniach zamkniętych w ogóle nie wolno używać wyrobów pirotechnicznych, jedynie na powietrzu, w otwartej przestrzeni.

- Przed zakupem materiałów pirotechnicznych należy sprawdzić, czy obudowa nie posiada wad mechanicznych, jak pęknięcia, przerwania, wgniecenia czy wybrzuszenia oraz czy elementy są dobrze ze sobą połączone i nie przesuwają się - dodaje Kowalska. - Trzeba także zobaczyć, czy produkt, przeznaczony do pionowego ustawienia na podłożu lub wkopania w ziemię, jest wyposażony w oprzyrządowanie, pozwalające na ustawienie, w sposób wykluczający przewrócenie lub przechylenie się w trakcie działania.
Petarda, przeznaczona do trzymania w dłoni, ma uchwyt zapewniający bezpieczne użytkowanie jej podczas palenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska