Rozmowa z Robertem Rejniakiem, szefem Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii w Bydgoszczy

Robert Rejniak: - Prowadzimy FreD Goes Net, program wczesnej interwencji dla młodzieży, która pierwszy raz zetknęła się z narkotykami. Numer kontaktowy to 604 810 296.
(fot. Archiwum)
- CBŚ zlikwidowało nielegalną fabrykę, w której działała profesjonalna linia produkcyjna narkotyków na bazie mefedronu. To podobno silnie uzależniająca, niebezpieczna substancja.
- Były przypadki śmierci po mefedronie. Powoduje skoki ciśnienia krwi, w działaniu jest podobny do amfetaminy. W Polsce jednak nie jest nowością. Występował już wcześniej, między innymi w zakazanych obecnie dopalaczach.
- W naszym regionie też występuje?
- U nas to chyba już przeszłość. Nie pamiętam, by w ostatnim czasie do naszego oddziału PTZN dotarły osoby, które zażywały mefedron. Choć niczego nie można wykluczyć.
- W okresie wakacji do towarzystwa zgłasza się więcej rodziców z podejrzeniami, że ich dzieci mogą coś zażywać?
- Niezupełnie. Wakacje to okres, kiedy dzieci często są w rozjazdach. To jednak też czas, kiedy w miarę możliwości opiekunowie powinni jeszcze dokładniej przyglądać się zachowaniu szczególnie młodzieży. O ile w ostatnich tygodniach nie większej liczby zaniepokojonych rodziców, to powstaje inne groźne zjawisko.
- Jakie?
- Mamy punkty konsultacyjne w regionie. Między innymi również w Nakle. I właśnie do tamtego punktu dociera sporo młodzieży z okolicznych małych miejscowości. Analogicznie jest z Bydgoszczą i okolicami. Przybiera fala młodych ludzi właśnie ze wsi, którzy mieli kontakt z narkotykami. Głównie z marihuaną i amfetaminą. Dotąd problem narkotyków i substancji psychoaktywnych dotykał głównie miasta.
- Jakie mogą być przyczyny tego trendu?
- Jeszcze niedawno młodzi ludzie z małych miejscowości pomagali rodzinom w pracach gospodarskich. Obecnie na wieś przenoszą się osoby z miast. Młodzież dojeżdża tam do szkół. I tę drogę przebywają też narkotyki. Na wsi brakuje oferty wolnego czasu dla młodych. Warto przypomnieć, że prowadzimy FreD Goes Net, program wczesnej interwencji dla młodzieży, która pierwszy raz zetknęła się z narkotykami. Numer kontaktowy to 604 810 296.
Czytaj e-wydanie »