Program wczesnej interwencji "FreD goes net" ma już 10 lat. Z tej okazji w Bydgoszczy odbyła się dwudniowa Międzynarodowa Konferencja pt. „Dialog Motywujący w pracy z młodzieżą wykazującą zachowania problemowe”.
Konferencja była zwieńczeniem 10 lat pracy zespołu Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii z Bydgoszczy, którym kieruje Robert Rejniak.
Program profilaktyczny FreD goes net adresowany jest do młodzieży przejawiającej zachowania ryzykowne związane z używaniem substancji psychoaktywnych.
To właśnie w Bydgoszczy 10 lat temu zostały zrealizowane pierwsze w Polsce zajęcia tego programu a po roku pilotażu rozpoczęto jego wdrażanie w całym kraju. Program został rozpowszechniony w całym województwie kujawsko-pomorskim. FreD goes net jest realizowany w Toruniu, Brodnicy, Świeciu, Nowem, Tucholi, Inowrocławiu, Mogilnie, Żninie i innych miastach.
W roku 2010 Polskie Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii zostało wyróżnione nagrodą Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za innowacyjny program w konkursie „Rodzynki z pozarządówki.” Obecnie program FreD goes net jest realizowany w całej Polsce w ponad 100 miastach przez ponad 250 certyfikowanych realizatorów.
Liderem programu w Polsce jest Robert Rejniak.
Dziesięciolecie obecności programu FreD goes net w Polsce stało się okazją do zaproszenia do Bydgoszczy doświadczonych specjalistów z kraju i zagranicy, którzy dzielili się wiedzą z obszaru pomocy adolescentom i ich rodzinom oraz stosowania Dialogu Motywującego, będącego podstawą programu.
Na konferencję pt. „Dialog Motywujący w pracy z młodzieżą wykazującą zachowania problemowe” przybyło niemal 200 osób. Byli to przedstawiciele instytucji kierujących do programu wczesnej interwencji FreD goes net młodych ludzi, którzy z powodu używania narkotyków lub alkoholu wchodzą w konflikt z normami prawnymi i społecznymi lub trafiają do szpitala. W Bibliotece Głównej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego zgromadzili się policjanci, strażnicy miejscy, pedagodzy i psycholodzy szkolni, nauczyciele, wychowawcy, pracownicy socjalni, asystenci rodziny, kuratorzy, sędziowie, lekarze oraz przedstawiciele gminnych komisji do spraw rozwiązywania problemów uzależnień z całego województwa. Pojawili się również certyfikowani realizatorzy programu FreD z całej Polski.
Prócz części wykładowej, uczestnicy wzięli także udział w warsztatach rozwijających kompetencje w zakresie doskonalenia umiejętności w stosowaniu metody Dialogu Motywującego oraz pomocy młodzieży i ich rodzinom.
Organizatorem Konferencji było Polskie Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii Oddział w Bydgoszczy i Katedra Pedagogiki Opiekuńczej i Profilaktyki Społecznej UKW. Patronat merytoryczny nad Konferencją objął Pan Piotr Jabłoński - Dyrektor Krajowego Biura ds Przeciwdziałania Narkomanii oraz Pan Piotr Całbecki - Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
