Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Fala pożarów w Kujawsko-Pomorskiem. Zdecydowana większość to podpalenia, za którymi stoją rolnicy

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
W 2020 roku podczas akcji ratowniczych związanych z gaszeniem pożarów traw zużyto 139 735 754 litrów wody, co odpowiada pojemności 37 basenów olimpijskich.
W 2020 roku podczas akcji ratowniczych związanych z gaszeniem pożarów traw zużyto 139 735 754 litrów wody, co odpowiada pojemności 37 basenów olimpijskich. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Już 188 pożarów traw gasili strażacy z Kujawsko-Pomorskiego od początku marca do 12 kwietnia 2021 roku. Ponad 1/3 wszystkich pożarów w Polsce to te dotyczące właśnie suchych traw, za 94% z nich odpowiada człowiek. W corocznej akcji "Stop pożarom traw i lasów" ARiMR i strażacy tłumaczą: to nieprawda, że wypalanie suchej trawy jest korzystne. Niesie wiele strat.

Zobacz wideo: Fala pożarów traw w Polsce. Powodem wypalanie łąk i nieużytków rolnych

Od 1 marca do 12 kwietnia, w województwie kujawsko-pomorskim odnotowano 188 pożarów suchych traw – na łąkach, trawnikach, skwerach, przydrożnych rowach, na nasypach kolejowych itd., informuje Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu.

To też może Cię zainteresować

"Spłonęło łącznie ponad 13 ha powierzchni trawiastej. To zdecydowanie mniej, niż w roku ubiegłym, jednak zanim świeża trawa zastąpi starą i zmniejszy się ryzyko rozprzestrzeniania ognia, bądź przezorny!", apelują strażacy z regionu. Przypominają - za ponad 94% przyczyn ich powstania odpowiedzialny jest człowiek.

ARiMR: Pozytywne skutki wypalania traw to mit

"Wbrew obiegowej opinii wypalanie nie powoduje bujniejszego odrostu traw. Nie poprawia też jakości gleby. Co więcej, w znacznym stopniu obniża wartość plonów. Po przejściu pożaru gleba staje się jałowa i potrzebuje nawet kilku lat, aby powrócić do stanu sprzed katastrofy", wyjaśnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Organizatorzy akcji "Stop pożarom traw i lasów" dodają: "Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza".

Marzec i kwiecień są miesiącami, w których dochodzi do największej liczby pożarów, to właśnie po zimie niektórzy rolnicy decydują się na spalenie suchych pozostałości roślin.

  • W Polsce w 2020 roku odnotowano 128754 pożarów, wśród których było 41713 pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych,
  • Ok. 36,4% wszystkich pożarów w Polsce to płonące trawy.
  • Liczba osób rannych w 2020 r. – 54, 8 ofiar śmiertelnych.
  • Szacowane straty w wyniku pożarów traw, które powstały w 2020 roku, to 20 368 800 złotych.
  • Średni czas trwania akcji gaszenia pożaru trawy wynosi 53 minuty.

Kary za wypalanie traw w Polsce

  • Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2018 r., poz. 142 z późn. zm.), art. 124. „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”. Art. 131 pkt. 12: „Kto (...) wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary… – podlega karze aresztu albo grzywny”.
  • Art. 30 ust. 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2017 r. Nr 12, poz. 59 z późn. zm.); „w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:- rozniecenia ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia, wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”.
  • Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje: Art. 82 ustawy z dnia 20 maja 1971r. Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 2018 r., poz. 618 z późn. zm.) – kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24, § 1 może wynosić od 20 do 5000 zł. Art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 2017r. poz. 2204 z późn. zm.) stanowi: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

Za wypalanie traw grozi również zmniejszenie lub całkowita utrata dopłat. Taką karę na rolnika może nałożyć ARiMR.

Źródła: stopozaromtraw.pl, ARiMR.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska