Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fala upałów w Europie Zachodniej. Nasz kontynent gorący jak Afryka. W wielu krajach padają rekordy ciepła

Wojciech Rogacin
Wojciech Rogacin
Władze zachęcają do chłodzenia się w upalne dni
Władze zachęcają do chłodzenia się w upalne dni K_kapica_afk
Od Półwyspu Iberyjskiego aż po wschodnie granice Niemiec tropikalne temperatury uderzyły w Europę. Nieco chłodniej ma być w Polsce. We Francji obawiają się powtórki z 2003 roku, kiedy w wyniku gorąca zmarło 15 tysięcy osób.

Europa, zwłaszcza jej zachodnia część, zmaga się z drugą w tym sezonie falą tropikalnych upałów. Pobite zostały kolejne rekordy temperatur - na przykład na południu Francji odnotowano w czerwcu najwyższą w dziejach temperaturę 46 stopni Celsjusza.

Temperatury, jak w Afryce

Kolejne rekordy padają właśnie w kolejnych krajach Europy. Jeszcze w tym tygodniu ponad 40-stopniowe upały będą nękać mieszkańców Paryża oraz innych regionów Francji, a temperatury blisko 40 stopni zapowiadane są w Londynie, Brukseli, a także w wielu regionach Holandii i Niemiec - podaje serwis pogodowy brytyjskiej BBC.

W tym roku - w czerwcu - rekordowe temperatury dochodzące do 40 stopni Celsjusza odnotowywano także w Europie Wschodniej i na Bałkanach.

Instytut klimatyczny w Poczdamie wyliczył, że pięć najgorętszych lat w Europie od 1500 roku przypadło na XXI wiek - odpowiednio na lata 2018, 2010, 2003, 2016 i 2002.

Takie same upały panują obecnie w Afryce Saharyjskiej. I to stamtąd napływają nad Europę gorące masy powietrza.

Ostrzeżenia dla mieszkańców

Jak podaje BBC, we Francji władze ostrzegły już mieszkańców, by w miarę możliwości ograniczać wyjścia z domów i podróże. Zamknięto żłobki. Do tej pory odnotowano pięć zgonów, których przyczyną miały być upały. Władze Francji obawiają się, by nie doszło do tragedii, jak z 2003 roku, kiedy wskutek upałów zmarło w kraju 15 tysięcy osób.

Według prognoz upały mają nieco zelżeć w weekend, by znowu powrócić w przyszłym tygodniu.
Czytaj też: Spada moda na topless wśród Francuzek. Dlaczego?
W minionych dniach wysokie temperatury spowodowały już wiele szkód. Z powodu przegrzania w środę zepsuł się pociąg Eurostar z Brukseli do Londynu - podała BBC. W Niemczech wiele rzek i jezior na północy kraju wysycha. Zawaleniem grozi też uszkodzony dach katedry Notre Dame w Paryżu, gdyż wyschnięte dźwigary mogą w każdej chwili nie wytrzymać naporu.

Najgorętszy wiek

Według ekspertów tegoroczne fale upałów związane są z wyjątkowymi zjawiskami pogodowymi, a także ze zmianami klimatu. Dr Peter Stott z brytyjskiego biura meteorologicznego powiedział kanałowi 5 telewizji BBC, że mamy do czynienia z napływem gorących mas powietrza z Afryki. Z drugiej strony, gdyby nie zmiany klimatyczne i zwiększona ilość dwutlenku węgla w atmosferze, temperatury nie byłyby takie wysokie.

Instytut klimatyczny w Poczdamie wyliczył, że pięć najgorętszych lat w Europie od 1500 roku przypadło na XXI wiek - odpowiednio na lata 2018, 2010, 2003, 2016 i 2002.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Fala upałów w Europie Zachodniej. Nasz kontynent gorący jak Afryka. W wielu krajach padają rekordy ciepła - Portal i.pl

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska