
Jaki jest cel projektu "Przepis na Polną"?
- Przeprowadzenie procesu partycypacyjnego dotyczącego rewitalizacji terenów przemysłowych w Chełmnie - wyjaśnia Sylwia Szczawińska. - FAM Technika Odlewnicza Sp. z o.o. postanowiła oddać na potrzeby mieszkańców fragment swojego terenu, przylegający do ul. Polnej, który stanie się tzw. Podwórkiem Sąsiedzkim. Planuje też przekazanie pomieszczeń, by w latach 2022-23 powstał tam dom sąsiedzki - Odlewnia Sąsiedzka. Projekt jest finansowany z programu Aktywni Obywatele.
Jak dodaje, ideą stworzenia domu sąsiedzkiego jest wspieranie rozwoju społeczności lokalnej i zachęcanie do aktywności społecznej poprzez angażowanie mieszkańców we wspólne inicjatywy.
FAM stworzy miejsce integracji mieszkańców Chełmna
- Zadaniem naszego projektu będzie stworzenie przestrzeni do działania dla wszystkich chętnych, niezależnie od wieku. Zarówno przestrzeń skweru, jak i domu sąsiedzkiego, zostanie zaplanowana przez ekspertów razem ze społecznością lokalną na podstawie rzetelnej diagnozy społecznej i przestrzennej - zapowiada Sylwia Szczawińska. - Naszym zadaniem będzie diagnoza, zaplanowanie przestrzeni skweru i zasad funkcjonowania domu sąsiedzkiego. Zaktywizujemy mieszkańców, liderów społecznych, przedstawicieli organizacji pozarządowych i grupy nieformalne działające w Chełmnie. Wierzymy, że inwestycja pozwoli na stworzenie ważnego punktu na mapie usług społecznych miasta, a w konsekwencji poprawi jakości relacji sąsiedzkich oraz poczucie przynależności mieszkańców. Wiemy też, że projektowanie i rozwijanie tzw. miejsc trzecich nie jest możliwe bez dobrze zaprojektowanego procesu partycypacyjnego. Na Facebooku powstał nowy funpage - Przepis na Polną - tam pojawiać się będą informacje o postępach naszych prac.
Projekt jest realizowany przez Fundację Odlewnia, przy współpracy z Urzędem Miasta Chełmna i Pracownią Zrównoważonego Rozwoju. Finansowany jest z programu Aktywni Obywatele.