Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chełmnianka Katarzyna Lubańska wybrana wiceprzewodniczącą Sejmiku

Monika Smól
Monika Smól
Katarzyna Lubańska, jako pierwsza reprezentantka Chełmna, została wybrana na wiceprzewodniczącą sejmiku
Katarzyna Lubańska, jako pierwsza reprezentantka Chełmna, została wybrana na wiceprzewodniczącą sejmiku Facebook Katarzyny Lubańskiej
Katarzyna Lubańska z Chełmna została wybrana wiceprzewodniczącą Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. - Dziękuję za zaufanie i docenienie mojego zaangażowania w życie regionu - mówi Katarzyna Lubańska.

- W samo południe zostałam wybrana wiceprzewodniczącą Sejmiku Kujawsko-Pomorskiego - poinformowała Katarzyna Lubańska. - Podejmuję wyzwanie i będę dumnie reprezentować mieszkanki oraz mieszkańców całego naszego regionu. Jestem gotowa do nowego etapu współpracy z marszałkiem województwa Piotrem Całbeckim i przewodniczącą Sejmiku Elżbietą Piniewską.

Minęło ponad 9 lat odkąd Katarzyna Lubańska - w wyborach samorządowych - została radną sejmiku naszego województwa. Chełmnianka pracowała jako nauczycielka fizyki, a obecnie jako dyrektor Zakładu Aktywności Zawodowej w Drzonowie jest przedsiębiorczynią społeczną i aktywizuje osoby z niepełnosprawnościami.

Chełmnianka pisze historię dla naszego miasta wyjątkową. Katarzyna Lubańska jest bowiem pierwszą osobą z Chełmna, która pełni funkcję wiceprzewodniczącej Sejmiku Kujawsko-Pomorskiego, a także jedyną, która w ławach Sejmiku zasiada dwie kadencje.

Jak doszło do tego, że właśnie radna z Chełmna otrzymała propozycję objęcia funkcji wiceprzewodniczącej?

- Zwolniło się miejsce wiceprzewodniczącego, gdy pan Krupa został wiceprezydentem, a wiceprezydent na wojewodę - wyjaśnia Katarzyna Lubańska. - Wszystko działo się bardzo dynamicznie. Pani przewodnicząca zapytał mnie, czy jestem gotowa pełnić tę funkcję. Było mi bardzo miło, że właśnie o mnie pomyślała. Byłam zainteresowana, ale poddałam się ocenie radnych - to oni decydowali w sprawie mojej kandydatury - i oni mnie wybrali. Uważam, że to jest bardzo ważne, aby coraz więcej kobiet pojawiało się w życiu publicznym, by zajmowały głos w przestrzeni publicznej. Kobiety potrafią podejść do wielu spraw zadaniowo, zależy im na osiągnięciu konsensusu, a nie podgrzewaniu rywalizacji. Im więcej kobiet w przestrzeni publicznej tym lepiej!

Zapytana, co motywuje ją najbardziej do pracy odpowiada, że chęć pomocy ludziom.

- Lubię pomagać - mówi Katarzyna Lubańska. - Angażuję się w sprawy społeczne, zarówno te dotyczące seniorów, osób niepełnosprawnych, ale również związane z poprawą infrastruktury, czy rozwojem sieci przedszkoli i żłobków.

Dzięki zaangażowaniu i pomocy Katarzyny Lubańskiej do powiatu chełmińskiego popłynęły pieniądze na wiele inwestycji i projektów. Jakich? Na przykład takich jak: organizacja Nine Hills Festival, remont wodociągów w Chełmnie, modernizacja Ośrodka Nad Jeziorem, zainstalowanie fotowoltaiki na Szkole Podstawowej nr 4, sfinansowanie nowych strojów dla mażoretek z Chełmińskiego Domu Kultury. Radna zainicjowała też negocjacje, by przy drodze wojewódzkiej nr 548 powstała ścieżka rowerowa, ponieważ w pierwotnym projekcie miało jej nie być.

- Teraz pomagam przy Klastrze Społecznym, którego wraz z Dariuszem Jachem jesteśmy współpomysłodawcami - informuje Katarzyna Lubańska. - Miasto pociągnęło pomysł, a ja postaram się, by znalazły się na ten projekt pieniądze. Niemal 10 lat aktywnej pracy za mną. Bardzo pracowita była końcówka 2023 roku, gdyż kończyła się unijna perspektywa finansowa, realizowanych było wiele inwestycji. A ja działałam aktywnie w trzech komisjach w sejmiku: kultury i dziedzictwa narodowego - gdzie jestem wiceprzewodniczącą; pracy, pomocy społecznej i bezpieczeństwa, gdzie jestem przewodniczącą oraz jako członek w komisji polityki regionalnej, rozwoju województwa i infrastruktury. W województwie dużo się dzieje w zakresie kultury, organizowanych wydarzeń. Remontowanych jest wiele dróg, budowane są ścieżki rowerowe, realizowane jest wiele inwestycji związanych z fotowoltaiką. Bliskie mi są problemy seniorów, osób niepełnosprawnych. To wszystko wymaga ogromnej aktywności, ale ja nie lubię siedzieć bezczynnie.

Jakie plany na 2024 rok?

- Wszystko zależy od wyborów - podkreśla Katarzyna Lubańska. - Chciałabym zostać radną na kolejną kadencję. Będą nowe środki, a to oznacza kolejne możliwości dla rozwoju województwa, w tym mojego miasta Chełmna i powiatu chełmińskiego. Po tych niemal 10 latach znam już mechanizmy funkcjonowania Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, mogę przyczynić się do pozyskania kolejnych funduszy dla projektów na terenie powiatu chełmińskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak się pozbyć gniewu? Jest prosty sposób!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska