https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Filomacka galeria

Tekst i fot. Barbara Zybajło
Od lewej najstarszy uczeń i wychowanek  Bogumiła Hoffmanna Jerzy Rogański z Czerska,  obok Bogumił Paździor i Katarzyna Kopańska z  córeczką Olą - wnukowie zasłużonych  nauczycieli.
Od lewej najstarszy uczeń i wychowanek Bogumiła Hoffmanna Jerzy Rogański z Czerska, obok Bogumił Paździor i Katarzyna Kopańska z córeczką Olą - wnukowie zasłużonych nauczycieli.
W piątek w LO im. Filomatów Chojnickich po ślubowaniu klas pierwszych w szkolnej galerii odsłonięto portret Heleny i Bogumiła Hoffmannów - zasłużonych nauczycieli i patriotów, którzy wywarli ogromny wpływ na życie całej szkoły.

      Zostały wspomnienia
     
- W swej pracy oboje byli bardzo wymagający, ale sprawiedliwi - _dyrektor LO Paweł Boczek odczytywał wspomnienie Albina Makowskiego. - Kolejne nasze spotkanie miało miejsce w Stutthofie. Bogumił Hoffmann musiał pracować przy budowie hali produkcyjnej. Na tę budowę nosił na plecach po wysokiej drabinie cegły. Chwiejąc się z wycieńczenia, mógł łatwo spaść. Makowski pomógł mu, ale Bogumił Hoffmann nie przeżył marszu śmierci.
     Wujek Bieszk
     
Odczytano także wspomnienia nieżyjącej już córki zasłużonych nauczycieli Anieli z Hoffmannów Paździorowej, która zadedykowała je Chojnicom. - _Odległe obrazy wspomnień z dzieciństwa ożywiają dom przy ul. Człuchowskiej. Ożywa wspomnienie jego klimatu, pełnego spokoju, poczucia bezpieczeństwa. Spośród przyjaciół moich rodziców szczególnie pozostała mi w pamięci postać wujka Bieszka
- cytował dyrektor. _Portret Stefana Bieszka był pierwszym, który pojawił się w galerii LO im. Filomatów.
     Uczniowie i wnukowie
     
Swego dawnego wychowawcę wspominał najstarszy uczeń LO im. Filomatów Jerzy Rogański oraz wnuk Hoffmannów z Trójmiasta.
- Dziadkowie tworzyli historię, ale obeszła się ona z rodziną Hoffmannów okrutnie - mówił Bogumił Paździor. - Wychowaniem trójki dzieci zajęła się urodzona koło Tucholi Salomea Falkowska, która otoczyła je opieką. - Czuję dumę i radość, że jestem wnuczką tak zasłużonych ludzi - _powiedziała "Pomorskiej" Katarzyna Kopańska z Oliwy, która na uroczystość przyjechała z córeczką Olą.
     raster
     Bogumił Hoffmann - ur. się 17.06.1890 roku w Dąbrówce koło Sztumu, uczęszczał do gimnazjum w Brodnicy, uczestniczył w pracy tajnego koła filomackiego, studiował w Berlinie, był członkiem konspiracyjnej "Grupy Narodowej". W Państwowym Gimnazjum Klasycznym w Chojnicach uczył historii, geografii, filozofii i łaciny. Zakładał Towarzystwa Miłośników Chojnic i Okolicy oraz pismo "Zabory". W czasie wojny osadzony w Stutthofie, zmarł 18.02. 1945 r. podczas "marszu śmierci".
     raster
     Helena Hoffmannowa - z domu Sobierajska, ur. 2.05.1895 r. w Poznaniu, usunięta z gimnazjum za działalność w tajnym kółku patriotycznym z zakazem zdawania matury w zaborze pruskim - zdała ją eksternistycznie w Gimnazjum św. Anny w Krakowie. Studiowała polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, pracowała w bibliotece uniwersyteckiej, a później w Akademii Poznańskiej. W 1922 wyszła za mąż i przeniosła się do Chojnic, gdzie uczyła polskiego i historii. Była opiekunką Koła Filomatów. Zmarła 20.01.1940 r. w Nowym Mieście Lubawskim.
     
     

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska