W najbliższą środę (24 lutego) o godz. 20 w toruńskim pubie "Na końcu świata" (ul. Podmurna) odbędzie się spotkanie organizowane przez Studenckie Koło Teoretyków Literatury UMK.
W przyjaznej, klubowej atmosferze każdy będzie mógł dowiedzieć się czegoś więcej oraz porozmawiać na temat myśli Stanleya Fisha - kontrowersyjnego amerykańskiego historyka i literaturoznawcy, autora koncepcji, wedle której w procesie interpretacji ważniejszy od tekstu jest czytelnik.
Michał Rydlewski (magister etnologii, doktorant w Instytucie Filozofii), na zaproszenie dr Marzanny Cyzman, wygłosi referat pt. "Wszystkie przedmioty są tworzone nie zaś odkrywane. Paninterpretacjonizm Stanleya Fisha w kontekście sporu o postmodernizm".
Koło Teoretyków Literatury istnieje od roku. Studenci spotykają się na cotygodniowych dyskusjach poświęconych wybranym tekstom. Obecnie przygotowują też konferencję naukową na temat "Czy postmodernizm to sen źle przespanej nocy? O ponowoczesnym nurcie w świecie kultury", która odbędzie się pod koniec marca.
- Przychodzimy razem do pubu, bo to stwarza szansę nieco swobodniejszej wymiany myśli - objaśnia dr Marzanna Cyzman, opiekun merytoryczny Koła. - Głównym tematem naszych spotkań w tym roku akademickim jest postmodernizm w kulturze. Zaproszenie Michała Rydlewskiego jest próbą rozszerzenia formuły naszej działalności, to pierwszy z cyklu tak pomyślanych odczytów. Tego typu spotkania będą mieć otwarty charakter, są adresowane nie tylko do członków Koła, ale do wszystkich zainteresowanych. Naszym celem jest po prostu poszerzanie wiedzy i stworzenie forum swobodnej dyskusji o tym, co w nauce piszczy.
Organizatorzy zapraszają serdecznie!