Finanse, księgowość i kadry oświaty w Grudziądzu zostaną scentralizowane w Centrum Usług Wspólnych? Decyzję podejmą radni

Aleksandra Pasis
Aleksandra Pasis
Centrum Usług Wspólnych ma przejąć sektor finansowo-księgowy 43. placówek oświatowych podległych wydziałowi edukacji w Grudziądzu. Czy powstanie nowa jednostka budżetowa miasta? Zdecydują radni
Centrum Usług Wspólnych ma przejąć sektor finansowo-księgowy 43. placówek oświatowych podległych wydziałowi edukacji w Grudziądzu. Czy powstanie nowa jednostka budżetowa miasta? Zdecydują radni Aleksandra Pasis
- Centrum Usług Wspólnych to rodzaj "biura rachunkowego" obejmującego sektor samorządowy za wyjątkiem spółek prawa handlowego - radnym podczas komisji edukacji wyjaśniała Aleksandra Hochenzy, która przygotowała prezentację dotyczącą analizy zasadności utworzenia CUW. - Dzięki temu z dyrektorów placówek oświatowych spadnie odpowiedzialność za sprawy finansowo-księgowe, a zostanie nią obciążony dyrektor CUW.

Centrum Usług Wspólnych miałoby skupić sektor finansowo - księgowy 43. placówek oświatowych podległych wydziałowi edukacji Urzędu Miejskiego w Grudziądzu.

O tym na jakim etapie są prace związane z powołaniem CUW w Grudziądzu mówiła podczas komisji edukacji Kamila Melkowska-Lemke, dyrektor wydziału edukacji Ratusza w Grudziądzu: - Projekt uchwały dotyczący utworzenia CUW został z końcem grudnia 2020 roku przekazany do związków zawodowych celem zaopiniowania. Zawarliśmy w nim zakresy jakim byłaby objęta działalność CUW-u. Oprócz prowadzenia rachunkowości i sprawozdawczości, oprócz prowadzenia obsługi finansowej i płacowej zaproponowaliśmy, aby CUW objęło również obsługę kadrową oraz informatyczną. Ponadto chcemy, aby CUW wspierało dyrektorów placówek oświatowych w zakresie administracji i rozliczeń.

Władze Grudziądza proponują, aby utworzenie Centrum Usług Wspólnych nastąpiło od 1 lipca br.

- Poprzez utworzenie CUW chcielibyśmy przede wszystkim poprawić jakość obsługi księgowo-finansowej. W miarę możliwości wyeliminować nieprawidłowości jakie są wykrywane poprzez nasze kontrole wewnętrzne. Głównie one wynikają z braku zastępowalności, z nadmiernego obciążenia pracowników, różną interpretacją przepisów prawa - wymienia Kamila Melkowska - Lemke.

Jakie skutki niesie za sobą utworzenie CUW? M.in.

  • oddalenie kadry księgowo - finansowej, która obecnie pracuje w poszczególnych placówkach do CUW w drodze porozumienia za zgodą pracowników
  • dyrektorzy placówek oświatowych nie ponosiliby już odpowiedzialności za sferę finansowo - księgową, a odpowiedzialność ta spadłaby na dyrektora CUW. Co ważne, dyrektorzy placówek oświatowych nadal mieliby pełną autonomię w decyzyjności związanej z tworzeniem i realizacją planu finansowego swoich placówek. Będą też nadal zatrudniali, zwalniali, awansowali swoich pracowników.

Związki zawodowe pracują nad wydaniem opinii do projektu uchwały o CUW-ie

Radna Róża Lewandowska, przewodnicząca komisji edukacji, a jednocześnie szefowa ZNP w Grudziądzu potwierdziła, że wszystkie związki zawodowe działające w grudziądzkich placówkach oświatowych otrzymały projekt uchwały w sprawie utworzenia CUW.

- Na początku stycznia w ZNP powstał zespół zajmujący się opracowywaniem uwag i propozycji do tego projektu. Zespół pracuje do końca tego tygodnia. W przyszłym tygodniu podsumujemy nasze prace i przedstawimy nasze propozycje prezydentowi Grudziądza z nadzieją, że zostaną uwzględnione - mówi Róża Lewandowska. - Nas interesuje sprawa "oddalania" pracowników działów finansowo - księgowych z placówek do CUW-u. Sama idea CUW-u jest słuszna, ale my jako związkowcy patrzymy na sprawy pracownicze.

Wiele kompetencji zostanie nadal w rękach władz placówek oświatowych

Dyrektor wydziału edukacji wyjaśnia też: - To, że obsługa kadrowa byłaby skoncentrowana w CUW-ie nie oznacza, że pozbawia się dyrekcji placówek kompetencji w tym zakresie. W szkołach pozostaną pracownicy administracyjni, jak choćby sekretarze. To ich zadaniem będzie przekazanie informacji do CUW-u dotyczących na przykład zwolnień lekarskich, zastępstw. To będzie rejestrowane w CUW-ie i na tej podstawie będą wyliczane wynagrodzenia.

Podobnie Kamila Melkowska-Lemke rozwiewała wątpliwość dotyczące m.in. obsługi stypendialnej czy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. - CUW będzie wypłacał stypendia, ale ich naliczaniem będą zajmowały się te same osoby, które robiły to dotychczas. Tak samo jeśli chodzi o świadczenia zakładowego funduszu socjalnego. Ich wypłatą będzie zajmował się CUW, ale kwestia podziału i zasad przyznawania pozostanie w gestii dyrektorów - wyjaśnia Kamila Melkowska - Lemke.

Szefowa wydziału edukacji poinformowała też, że odbyło się spotkanie zdalne z władzami placówek oświatowych, na którym była możliwość podzielenia się obawami związanymi z utworzeniem CUW i zadawania pytań. Na wiele z nich dyrektorzy mieli otrzymać odpowiedzi od razu.

Radni nie dostali projektu uchwały. Na razie mają tylko prezentację analiz zasadności utworzenia CUW

Związki zawodowe mają czas do 28 stycznia na wydanie opinii do projektu uchwały przygotowanej przez władze Grudziądza dotyczącej powstania Centrum Usług Wspólnych. Dodajmy, że projektu uchwały nie mają póki co radni. Na razie otrzymali tylko prezentację dotyczącą analizy zasadności utworzenia CUW. Także nasza redakcja zwracała się z prośbą o otrzymanie przedmiotowego projektu uchwały. Podobnie jak radni, otrzymaliśmy na razie wspomnianą prezentację.

Szkoła Podstawowa nr 4 w Grudziądzu zyskała nowoczesny kompl...

Rząd przyspiesza luzowanie obostrzeń

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie