W Grudziądzu na całe szczęście wszystkie szkoły i przedszkola prowadzone przez samorząd są podłączone do OPEC-u. Co za tym idzie, nie ma ryzyka że opału zabraknie ale niestety rachunek za dostarczane ciepło będzie diametralnie wyższy niż w ubiegłym roku.
Wzrost o ok. 30/40 proc. kosztów ogrzewania i energii elektrycznej
Okazuje się, że z wyliczeń służb finansowych grudziądzkiej oświaty wynika że wspomniany rachunek może opiewać na kwotę ponad 9,2 mln zł podczas gdy w ubiegłym roku szkolnym wyniósł ponad 7,9 mln zł! Jeśli chodzi o energię elektryczną to wzrost jest także dotkliwy. Jak informują urzędnicy w 2021 roku wydatkowano na prąd ponad 1,9 mln zł a obecnie szacuje się wzrost do kwoty rzędu 3, 5 mln zł!
Szkoły i przedszkola w Grudziądzu oszczędzają jak tylko mogą
Oszczędności w placówkach edukacyjnych są realizowane już od lat. - W miarę posiadanych środków finansowych dokonujemy termomodernizacji, monitorujemy zużycie ciepła - mówi dyrektor Kamila Melkowska - Lemke. I zapewnia: - Oszczędności w dalszym ciągu będą realizowane w ramach posiadanych możliwości technicznych.
Jakie konkretnie są podejmowane działania w zakresie oszczędności na prądzie i ogrzewaniu? M.in.:
- wymiana termostatu w grzejnikach,
- wymiana grzejników,
- wymiana na oświetlenie LED,
- wymiana instalacji elektrycznych,
- wymiana okien i drzwi,
- zmniejszenie zamówionej mocy cieplnej
Jak zaznacza Kamila Melkowska-Lemke, działania te są realizowane w miarę posiadanych środków finansowych i możliwości technicznych budynków placówek oświatowych.
Gdzie szuka oszczędności Ratusz i jednostki organizacyjne? Bezwzględnie gasić światło po zakończonej pracy
Przypomnijmy, że premier Mateusz Morawiecki od 1 października zobowiązał administrację rządową, ale również samorządową do zmniejszenia zużycia prądu o 10 proc. Jakie w tej sprawie ma plany samorząd Grudziądza? Jak informuje Karol Piernicki, rzecznik prasowy prezydenta Grudziądz są prowadzone szczegółowe analizy, gdzie i jak poszukać oszczędności. - Rozważane są różne warianty. Przyglądamy się także rozwiązaniom stosowanym przez inne samorządy - dodaje Karol Piernicki.
Z sygnałów jakie dochodzą do naszej redakcji wynika, że w jednostkach organizacyjnych Ratusza zaleca się m.in. aby wyłączać ogrzewanie w pomieszczeniach nie użytkowanych, bezwzględnie gasić światło po zakończonej pracy.
I przypomnijmy, jaki plan oszczędności wprowadziły "Wodociągi"? - Wskazaliśmy w nim potencjalne lokalizacje kolejnych instalacji fotowoltaicznych oraz pomp ciepła na naszych obiektach. Dokonujemy przeglądu wszystkich procesów technologicznych pod kątem możliwości ograniczenia zużycia energii elektrycznej z uwzględnieniem zmiany profilu godzinowego jej poboru czyli zużywania jej w czasie, gdy jest najtańsza. Zamierzamy popularyzować wśród załogi dobre praktyki: wyłączanie oświetlenia w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa, zamykanie drzwi w celu uniknięcia strat ciepła, obniżanie temperatury w pomieszczeniach poza godzinami pracy i w dni wolne - wylicza Małgorzata Paździor- Roclawski.
