MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Firma Karcher sztucznie zawyżała ceny. Proceder trwał ponad 20 lat. UOKiK nałożył na spółkę wielomilionową karę

OPRAC.: MB
Prezes UOKiK nałożył na spółkę Karcher 26 mln zł za długoletnie ograniczanie konkurencji.
Prezes UOKiK nałożył na spółkę Karcher 26 mln zł za długoletnie ograniczanie konkurencji. 123RF
Ceny sprzedaży urządzeń i systemów czyszczących marki Kärcher były sztucznie zawyżane przez ponad 20 lat – poinformował UOKiK. Na firmę została nałożona kara w wysokości 26 mln zł. – Kara byłaby znacząco wyższa, jednak przedsiębiorca skorzystał z programu łagodzenia kar leniency – wyjaśniono. – Zmowa rozpoczęła się już pod koniec lat 90., co oznacza, że przez ponad 20 lat nie można było kupić w Polsce produktów popularnej marki Kärcher taniej niż po odgórnie narzuconych cenach – komentuje prezes UOKiK.

Spis treści

Ceny produktów marki Kärcher były sztucznie zawyżane przez ponad 20 lat

Jak poinformowano w komunikacie, ze zgromadzonego materiału dowodowego ma wynikać, że "od końca lat 90. przedsiębiorca w porozumieniu ze swoimi dystrybutorami ustalał minimalne i sztywne ceny detaliczne produktów". Chodzi o sprzęt do wykorzystania domowego i profesjonalnego, np.: myjki, urządzenia wysokociśnieniowe, odkurzacze, mopy, zamiatarki, szczotki elektryczne, froterki czy urządzenia do czyszczenia wykładzin.

Spółka Kärcher do 2005 roku miała narzucać swoim sieciom sprzedaży ceny produktów zarówno w sprzedaży stacjonarnej, jak i w internecie. – Po roku 2005 ustalane były głównie ceny w sklepach internetowych – informuje Urząd Ochrony konkurencji i Konsumentów.

Zmowa rozpoczęła się już pod koniec lat 90., co oznacza, że przez ponad 20 lat nie można było kupić w Polsce produktów popularnej marki Kärcher taniej niż po odgórnie narzuconych cenach. To bulwersująca sprawa przede wszystkim ze względu na okres trwania zmowy rynkowej. Porozumienie dotyczyło początkowo sklepów stacjonarnych, a następnie sprzedaży internetowej – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie.

Specjalne zapisy w umowach z dystrybutorami produktów firmy Karcher

Jak wyjaśniono, w umowach pisemnych zawieranych przez firmę Karcher z dystrybutorami i ogólnych warunkach współpracy handlowej znajdowały się m.in. postanowienia, zgodnie z którymi dystrybutorzy mieli prawo kształtować ceny produktów tylko na warunkach ustalanych przez firmę Karcher.

– Nabywcy produktów marki Kärcher nie mogli ich kupić taniej niż po odgórnie narzuconych cenach – podano.

Z kolei przedsiębiorcy, którzy sprzedawali produkty po niższych cenach, "byli karani odbieraniem rabatów, pozbawianiem wsparcia marketingowego, a w skrajnych przypadkach możliwe było nawet wypowiadanie umów współpracy". Jak wskazuje Urząd, część sprzedawców aktywnie uczestniczyła w procederze dyscyplinowania reszty podmiotów, informując spółkę Karcher o niższych cenach.

26 mln zł kary dla spółki Kärcher

Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył na spółkę Karcher 26 mln zł kary. Jak wskazana, "byłaby ona znacząco wyższa, jednak przedsiębiorca skorzystał z programu łagodzenia kar leniency".

– Przyznał się do złamania prawa i współpracował z UOKiK na etapie postępowania. Przekazał również nieznane wcześniej informacje i dowody, m.in. dotyczące czasu trwania zmowy oraz produktów, których ceny były odgórnie narzucane – wsakzano

Spółka Karcher złożyła wstępnie wniosek o przystąpienie do procedury dobrowolnego poddania się karze, jednak po zapoznaniu się z wysokością kary wycofała się z tej procedury. – Takie działanie sugeruje, że mimo istnienia niezbitych dowodów na zawarcie porozumienia, spółka planuje złożenie odwołania od decyzji do właściwego sądu – czytamy w komunikacie UOKiK.

Jednocześnie poinformowano, że spółka "nie uzyskała odstąpienia od nałożenia sankcji pieniężnej". – Nakłaniała bowiem innych przedsiębiorców do uczestnictwa w porozumieniu, a posiadane przez Prezesa UOKiK przed złożeniem wniosku leniency informacje pozwalały na wszczęcie postępowania antymonopolowego również bez współpracy ze strony spółki – podsumowano.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Firma Karcher sztucznie zawyżała ceny. Proceder trwał ponad 20 lat. UOKiK nałożył na spółkę wielomilionową karę - Strefa Biznesu

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska