Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Firma Lafarge wspomaga Pałac Lubostroń w odtworzeniu parku po nawałnicy w 2017 roku [zdjęcia, wideo]

Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
Na zdjęciu od lewej Solomon Baumgartner - szef koncernu LafargeHolcim ds. technicznych oraz Andrzej Budziak - dyrektor Pałacu Lubostroń
Na zdjęciu od lewej Solomon Baumgartner - szef koncernu LafargeHolcim ds. technicznych oraz Andrzej Budziak - dyrektor Pałacu Lubostroń Fot. Iwona Góralczyk
Szefowie firmy Lafarge gościli dziś w Lubostroniu, gdzie symbolicznie zasadzili trzy drzewa, zapowiadając tym samym wsparcie dla instytucji kultury w odtworzeniu zniszczonego podczas nawałnicy parku okalającego osiemnastowieczny pałac.

Podczas tragicznej w skutkach podwójnej wichury, która przeszła przez nasz region w sierpniu 2017 roku, ogromnie ucierpiał park w stylu angielskim okalający XVIII-wieczną, dawną siedzibę hrabiostwa Skórzewskich.

Instytucja kultury Pałac Lubostroń straciła wówczas ok. 1500 pięknych drzew. To połowa drzewostanu w parku liczącym ponad 40 hektarów. Niestety nie przerwały też pomniki przyrody. Żywioł powalił 20 spośród 38 tu zarejestrowanych. Niektóre miały nawet 200 lat!

W zapomnienie poszło wiele przepięknych lip, klony, jawory, dęby czy świerki.

Na szczęście dziś, po wielu miesiącach intensywnej pracy, teren powoli jest przyrodniczo odtwarzany. Rozpoczęła się tu właśnie akcja nasadzeń. Do Pałacu Lubostroń, specjalnym transportem, przywieziono pierwszą partię nowych drzew.

Myliłby się jednak ten, kto by przypuszczał, że są to całkiem maleńkie drzewka. Te, które trafiają do ziemi, liczą sobie już ok. 20 lat. Młodsze, jak się podkreśla, ani nie pasowałyby do starodrzewu, ani nawet nie miały szans przetrwać w konkurencji z wielkimi okazami.

Trwające przedsięwzięcie to kolejny etap projektu pod nazwą "Odtworzenie zabytkowego parku w Lubostroniu", na który Pałac Lubostroń otrzymał dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

- W ramach tego projektu uprzątnęliśmy już skutki nawałnic, które przeszły tu w sierpniu 2017 roku. Czas na kolejne etapy. Teraz będzie to realizacja nowych nasadzeń. Docelowo w lubostrońskim parku zasadzonych zostanie 805 drzew. Dziś w ziemi jest ich już 150 sztuk - poinformował Andrzej Budziak, dyrektor instytucji.

W akcję nasadzeń włączyła się firma Lafarge, mająca jedną ze swoich cementowni w nieodległych Bielawach w gminie Barcin. Trzy drzewa - lipy drobnolistne oraz dąb szypułkowy (o średnicy pni 20-25 oraz 35-40 cm) zasadzili dziś Solomon Baumgartner - szef koncernu LafargeHolcim ds. technicznych oraz Ralf Osswald i Hans Rudolf Blum - koordynujący budowę nowych cementowni na świecie.

- Zaczynamy, ale myślę, że będziemy kontynuować tę akcję w Lubostroniu, współpracując w tym zakresie z panem dyrektorem pałacu. Wiemy, że szefostwo lubostrońskiej instytucji boryka się z finansami. Jest wprawdzie wsparcie z Unii, ale nie na całość zadania polegającego na odtworzeniu przyrodniczych zasobów. Stąd nasza tu obecność - powiedział Stanisław Sobczyk, jeden z szefów Lafarge na Polskę. Oprócz niego, wśród przedstawicieli i zaangażowanych w przedsięwzięcie, pojawił się tu także m.in. Marek Michalski - dyrektor Cementowni Kujawy w Bielawach.

Akcja nasadzeń w parku należącym do Pałacu Lubostroń z udziałem szefów LafargeHolcim:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska