Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Firmy będą musiały oferować pewien benefit? „To rozwiązanie nadal jest wyborem, ale w kolejnych latach może stać się koniecznością".

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Nawet firmy, które oferują pewien poziom elastyczności w postaci dwóch czy trzech dni pracy z domu, rozwijały się szybciej niż te, które wymagają pełnego etatu w biurze.
Nawet firmy, które oferują pewien poziom elastyczności w postaci dwóch czy trzech dni pracy z domu, rozwijały się szybciej niż te, które wymagają pełnego etatu w biurze. Unsplash/ Jodie Cook
Wielu szefów uważa, że praca zdalna obniża produktywność. Takie korporacje jak Disney czy Starbucks ogłosiły, że będą wymagać od pracowników częstszych wizyt w biurze. Jednak brak elastyczności może zaszkodzić firmie. Pracodawcy, którzy oferują pracę zdalną i hybrydową rekrutują dwa razy szybciej niż te, które oferując wyłącznie pracę zdalną – wynika z raportu The Flex Index. – Im bardziej elastyczne środowisko pracy, tym więcej korzyści – komentuje Krzysztof Inglot, ekspert rynku pracy.

Większa elastyczność, to większe korzyści... dla firmy

– Praca zdalna spopularyzowała się w pandemii, a teraz zaczyna nabierać kształtów i to zarówno formalnych, w postaci zapisania jej w kodeksie pracy, jak i praktycznych. Firmy wprowadzają swoje własne modele pracy zdalnej czy hybrydowej, sugerując pracownikom ramy, w których mają się poruszać. Raport The Flex Index pokazuje, że im bardziej elastyczne środowisko pracy, tym więcej korzyści – komentuje Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service, ekspert rynku pracy. – Co ważne, nie ma różnic w przekroju branżowym czy pod kątem wielkości firmy – dodaje.

Jak wyjaśnia dalej, oznacza to, że ta zależność nie wynika z tego, że mamy do czynienia w badaniu wyłącznie ze zwinnymi, szybko rozwijającymi się start-upami. – Przekrój jest szerszy i jasno wskazuje na przewagi oferowania pracownikom hybrydowego czy wręcz w pełni zdalnego modelu pracy – podkreśla ekspert.

Praca zdalna przyciąga pracowników

Ze wspomnianego raportu wynika, że firmy oferujące zdalne lub hybrydowe środowisko pracy rekrutują pracowników dwa razy szybciej niż te, które wymagają stałej obecności w biurze. W ciągu ostatnich 12 miesięcy firmy w pełni elastyczne zwiększyły zatrudnienie o 5,6 proc., firmy hybrydowe średnio o 4,1 proc., a te pracujące w pełni z biura zaledwie o 2,6 proc.

Ponadto okazało się, że im mniej dni pracy zdalnej oferuje dane przedsiębiorstwo, tym ma większe trudności z rekrutacją. – Pracodawcy, którzy wymagają obecności w biurze przez jeden dzień w tygodniu w ciągu ostatniego roku zwiększyli zatrudnienie o 4,8 proc. W przypadku dwóch dni ten wynik to 4,7 proc., ale już dla 3 dni wskaźnik spada do 4,4 proc. – wymieniono. Natomiast przedsiębiorstwa, które oferują tylko jeden dzień pracy w domu zwiększyły w ostatnich 12 miesiącach zatrudnienie o 3,8 proc.

Nawet firmy, które oferują pewien poziom elastyczności w postaci dwóch czy trzech dni pracy z domu, rozwijały się szybciej niż te, które wymagają pełnego etatu w biurze. – Wśród firm zatrudniających od 500 do 5 tys. pracowników, firmy hybrydowe zwiększyły zatrudnienie o 4,6 proc. w ciągu roku, podczas gdy w pełni elastyczne podmioty o 4,5 proc. Dla porównania, firmy tej wielkości zatrudniające pracowników na pełny etat w biurze odnotowały wzrost o zaledwie 2,1 proc. – podano.

– Bezsprzecznie można przyjąć, że w czołówce najniebezpieczniejszych zawodów w kraju są górnicy i pracownicy przemysłu ciężkiego – wskazuje ekspert.

Najbardziej niebezpieczne zawody w Polsce. Sprawdź gdzie ryz...

Praca zdalna ma wiele zalet, bo eliminowanie barier geograficznych w coraz bardziej zglobalizowanym świecie, ma ogromne znaczenie. Obniża to również znacząco koszty związane z utrzymaniem biura oraz infrastrukturą, a eliminowanie dojazdów pracowników wspiera zrównoważony rozwój. Ponadto, możliwość pracy zdalnej to coraz częściej stempel jakości danego miejsca pracy. Widać to zwłaszcza w młodszym pokoleniu – podsumowuje Krzysztof Inglot.

45 proc. Polaków nie wie, na czym polegają tegoroczne zmiany w Kodeksie Pracy dotyczące pracy zdalnej

Z badania przeprowadzonego przez ClickMeeting wynika, że 55 proc. respondentów zna zapisy kwietniowej nowelizacji Kodeksu Pracy, a 45 proc. nie zdaje sobie sprawy, na czym ona polega.

Równocześnie 44 proc. ankietowanych nie zostało poinformowanych o nowych przepisach, 36 proc. dowiedziało się o nich od pracodawcy, a co piąty badany nie jest pewny, czy otrzymał informacje na ten temat. Z kolei 55 proc. uważa, że w ich firmie wprowadzono zmiany wynikające z ustawy, a 45 proc. odpowiedziało, że w ich przedsiębiorstwie one nie nastąpiły.

– Pracodawca, który wdraża u siebie pracę zdalną, w tym hybrydową, ma prawny obowiązek przekazania informacji m.in. na temat zasad jej wykonywania. W sytuacji wdrażania w życie nowych regulacji prawnych warto prowadzić w firmach programy informacyjne – komentuje Anna Zielińska z ClickMeeting.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska