Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Firmy budowlane Bydgoszcz. Fiskus kasuje za ich usługi nie 8, a 23 procent podatku VAT!

(d-ka), Fot. SXC
Od stycznia tego roku zmieniły się przepisy dotyczące opodatkowania robót budowlano-montażowych wykonywanych przez firmy usługowe, m.in. z Bydgoszczy, Torunia i Włocławka
Od stycznia tego roku zmieniły się przepisy dotyczące opodatkowania robót budowlano-montażowych wykonywanych przez firmy usługowe, m.in. z Bydgoszczy, Torunia i Włocławka
Kujawsko-pomorskie firmy z branży budowlanej ogarnął blady strach. - Urzędy skarbowe chcą od nas ściągać 23-procentowy podatek VAT, a przecież wystawiamy klientom faktury na 8 procent - denerwują się kujawsko-pomorscy przedsiębiorcy.

Czytaj też: Budowlańcy opinie. Zostawili po sobie kupę gruzu, w dziecięcym łóżeczku, na pościeli w pieski... [WSPOMNIENIA KLIENTÓW]

- Mam zakład stolarki budowlanej, zakładam na przykład bramy garażowe, rolety zewnętrzne i wewnętrzne - opowiada właściciel firmy z okolic Bydgoszczy (nazwisko znane redakcji SB).

Czytaj też: Urzędy Skarbowe w Kujawsko-Pomorskiem. Tylko pięć żyje w przyjaźni z firmami?

Sprawdzą różne stanowiska, także gdy dotyczą firm budowlanych z Bydgoszczy 

 - Kupuję materiały do montażu i wtedy płacę producentom za towar 23-procentowy podatek VAT. Swoim klientom zaś wystawiam fakturę za usługę na 8 procent i tak też rozliczam się z fiskusem. Słyszałem, że ostatnio skarbówki różnie interpretują przepisy, raz każą sobie płacić 8 procent, raz 23. Ile więc mamy płacić? - pyta przedsiębiorca.

- Montaż trwałej zabudowy meblowej podlega opodatkowaniu według stawki 23 procent i tak są wydawane interpretacje indywidualne - informuje Maciej Chichański, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Bydgoszczy. - Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską, złożoną w tej sprawie, potwierdziło to stanowisko.

Resort finansów wskazał też, że interpretacje indywidualne wydane w podobnych sprawach zostaną jeszcze przeanalizowane, zwłaszcza te, w których wystąpiła rozbieżność stanowisk.

Mniejszy VAT, ale jeśli to konstrukcja!

Dodajmy, że od stycznia tego roku zmieniły się przepisy dotyczące opodatkowania robót budowlano-montażowych. W związku z tym wydawane są interpretacje, z których wynika, że jedynie usługi związane z budową, remontem bądź modernizacją obiektów zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, o ile montaż dotyczy elementów konstrukcyjnych budynku - jest to objęte preferencyjną, 8 proc. stawką podatku.

Jednak w sytuacji, gdy chodzi np. o montaż rolet okiennych czy drzwiowych wewnętrznych i zewnętrznych, czyli elementy wyposażenia budynku, które nie są jego konstrukcją, a tylko podnoszą użyteczność i funkcjonalność, usługodawca powinien płacić 23 procent. 

Czytaj też: E-handel. Sprzedajesz przez internet i nie płacisz podatków? Upoluje Cię bydgoski biały wywiad

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska