W jaki sposób pracują urzędnicy?
- Podczas kontroli podatkowej inspektorzy proszą przedsiębiorcę o przedstawienie licencji oraz dowodu zakupu oprogramowania, z którego korzysta jego firma - wyjaśnia Wiesława Dróżdż, rzecznik administracji podatkowej w Ministerstwie Finansów. - Inspektorzy są przeszkoleni. Wiedzą jak rozpoznać sfałszowaną licencję.
Jeśli urzędnicy znajdą w zakładzie nielegalne oprogramowanie, to... nie ukarzą za to jego właściciela. Tylko poinformują o sprawie prokuraturę. Komputerowe piractwo może skończyć się nawet pięcioletnim pobytem w więzieniu. Za kratki trafi ten, komu zostanie udowodnione, że to on jest odpowiedzialny za wirtualne piractwo.
Przedsiębiorcy korzystający z nielegalnego oprogramowania powinni się też liczyć z tym, że poszkodowani producenci mogą zażądać odszkodowania.
To jest nieuczciwa konkurencja
Z nowych uprawnień inspektorów zadowolona jest międzynarodowa organizacja Business Software Alliance, która reprezentuje branżę oprogramowania komputerowego.
- Prowadzenie działalności gospodarczej z wykorzystaniem nielegalnego oprogramowania jest niestety w Polsce dość częste - twierdzi Bartłomiej Witucki, koordynator i rzecznik BSA w Polsce.
Zaś Krzysztof Janiszewski, przewodniczący lokalnego komitetu BSA w Polsce przekonuje: - Piractwo komputerowe ma negatywny wpływ nie tylko - jak sądzą niektórzy - na dochody przemysłu informatycznego, ale również na dochody skarbu państwa poprzez zmniejszenie przychodów z podatków oraz niższe tempo powstawania nowych miejsc pracy. Piractwo komputerowe należy traktować także w kategoriach nieuczciwej konkurencji firm korzystających z takiego oprogramowania wobec przedsiębiorstw, które używają wyłącznie licencjonowanych programów. Przewaga konkurencyjna tych pierwszych jest po prostu bezprawna.
Wkrótce będą pierwsze wyniki
W kwietniu powinny być znane pierwsze wyniki urzędniczych kontroli.
Ale inspektorzy mają pracować dalej i stopniowo docierać do firm ze wszystkich regionów kraju. Na razie prowadzą kontrole w ośmiu województwach. Nie pojawili się jeszcze w przedsiębiorstwach działających w Kujawsko-Pomorskiem.
- Sprawdzimy wszystkie firmy w kraju - mówi stanowczo Wiesława Dróżdż.