Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Forbes” przygotował ranking. TZMO zajęło dziesiąte miejsce

(GK)
Wartość Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych oszacowano na 4,32 mld zł. Dziennikarze „Forbesa” skomplementowali „Opatrunki”, uznając, że w ciągu minionego ćwierćwiecza nie było bardziej udanej prywatyzacji niż sprzedaż TZMO.

„Kadra firmy do spółki ze środowiskami akademickimi oraz medycznymi, która w 1991 roku przejęła kontrolę nad TZMO, nie tylko potrafiła zachować miejsca pracy, ale też konsekwentnie rozwinęła biznes - można przeczytać w „Forbesie”. - TZMO zgromadziły szeroki portfel produktów i marek - takich jak Bella znana głównie z podpasek, pieluchy dla dorosłych Seni czy produkty marki Pollena Eva - a jednocześnie przeprowadziły skuteczną ekspansję zagraniczną. Toruńska firma najpierw skoncentrowała się na rynkach wschodnich, od Rosji aż po Indie, a gdy okrzepła, zaczęła walczyć o klientów na zachodzie Europy i za oceanem”.

Najnowszy ranking magazynu „Forbes” obejmuje sto największych firm (o łącznej wartości ponad 190 mld zł), które zostały zbudowane przez polski kapitał i przez polskich przedsiębiorców. Jak podkreślają autorzy, rankingu nie ułożono według kryterium przychodowego. Chodziło bowiem o to, by pokazać prawdziwą wartość polskiego biznesu, który opiera się na silnych, wartościowych firmach. W innym przypadku grono laureatów zdominowałyby duże hurtownie lub np. sieci stacji benzynowych. Policzono zatem wartość firm, znaną na rynkach jako Enterprise Value. W przypadku spółek giełdowych wycena była więc prosta, w przypadku spółek nienotowanych na parkiecie, dziennikarzy „Forbesa” wspomogli doświadczeni bankierzy inwestycyjni.

Jaka jest największa polska prywatna firma? Tu nie mogło być niespodzianki - Cyfrowy Polsat (o wartości 26,8 mld zł) należący do Zygmunta Solorza. Na rankingowym podium znalazły się też firma odzieżowa LPP (8,9 mld zł) - właściciel marek Reserved, House, Mohito, Cropp, Sinsay oraz CCC (7,5 mld zł) - druga po Deichmannie sieć salonów obuwniczych w Europie. Kolejne miejsca zajęły 4. Synthos (6,4 mld zł), 5. Polpharma (5,04 mld zł), 6. Kruk (4,97 mld zł), 7. Ciech (4,82 mld zł), 8. Inter Cars (4,82 mld zł), 9. Asseco Poland (4,5 mld zł).

Z zestawienia wynika jasno, że 10. miejsce Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych to naprawdę dobry wynik. Przypomnijmy, że Grupa TZMO jest poważnym graczem nie tylko w Polsce, ale i na rynku międzynarodowym - tworzy ją 55 spółek w 18 krajach. Produkty higieniczne, medyczne i kosmetyki dostępne są na 80 rynkach świata, co pozwala dotrzeć do obszaru zamieszkanego przez dwie trzecie ludności świata. Grupa TZMO zatrudnia ponad 7 tys.osób.

W setce największych polskich firm prywatnych znalazły się także inne firmy z Torunia: reprezentująca branżę farmaceutyczną Neuca (1,81 mld zł) na miejscu 24., Apator (1,13 mld zł) - producent i dostawca systemów oraz inteligentnych urządzeń, służących do opomiarowania i zarządzania siecią dystrybucji wszystkich rodzajów mediów użytkowych (m.in. liczniki energii elektrycznej, ciepłomierze, gazomierze i wodomierze) - na miejscu 47.

Zostały także sklasyfikowane aż trzy spółki toruńskiego biznesmena Romana Karkosika: na miejscu 14. Boryszew (2,59 mld zł), na 48. Alchemia (1,11 mld zł) i na 63. Impexmetal (932 mln zł).

***
Lista najbogatszych gwiazd wg Forbesa

wideo: Press Focus/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska