Podsumowano XL Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronom...
1. miejsce jury przyznało Tomaszowi Świerczewskiemu z II klasy LO w Zespole Szkół nr 73 w Warszawie. Napisał referat "Czas komet".
Tomasz zajmuje się astronomią 4 lata. - Kiedyś wyszedłem z domu w bezchmurną noc, spoglądałem w niebo i gwiazdy. Postanowiłem obserwować ciała niebieskie. Tata kupił mi lornetkę do obserwacji nieba i inny sprzęt. Tak się zaczęło. I naprawdę, wystarczy zacięcie i konsekwencja, by z czasem mieć wyniki w astronomii - przekonuje Tomasz.
Niedawno został on także finalistą olimpiady astronomicznej i ma otwarte drzwi na studia na Uniwersytecie Jagiellońskim i UMK w Toruniu.
W grudziądzkim seminarium 2. miejsce zajęła Agnieszka Domalewska z Tczewa za pracę "Wyznaczanie odległości do obiektów z pasa asteroid metodą pomiaru paralaksy".
Czytaj też: Grudziądzkiemu planetarium "stuknęła" czterdziestka! [zdjęcia]
Wśród 12 najlepszych znalazły się referaty uczniów z województwa kujawsko-pomorskiego. Kamila Ulatowska z klasy III Zespołu Szkół Technicznych w Grudziądzu zajęła 6. miejsce za pracę "Jak daleko od nas są kosmici?" Tytuł prowokujący, przyciągający uwagę, bo tak naprawdę o kosmitach Kamila nie pisała. Wyjaśnia: - Mój referat nie dotyczył kosmitów. Tytuł miał zainteresować słuchaczy, a pisałam o wyznaczaniu odległości do galaktyk czyli miejsc, w których teoretycznie mogliby żyć kosmici. Nie poruszałam w ogóle kwestii ich istnienia bądź nieistnienia.
8. miejsce zajęła Aleksandra Świtalska z II klasy I LO w Inowrocławiu. Przedstawiła pracę "Słońce w obserwacjach i pomiarach". - To wspaniała przygoda. Spotkaliśmy tu wspaniałych ludzi, wymienialiśmy informacje i doświadczenia. To było naukowe seminarium, ale przy tej okazji dobrze się w Grudziądzu bawiliśmy.
Tomasz Kiczek (też I LO Inowrocław) został przez jury wyróżniony za referat "Jowisz w obserwacjach i pomiarach astronomicznych". - Parę miesięcy pracowałem nad swoim referatem. Seminarium to było nowe, ciekawe doświadczenie i okazja do poznania nowych, ciekawych osób. Pozostanę na dłużej przy astronomii. Fascynująca jest w niej możliwość poznawania wszechświata.
Nagrody: teleskopy, lornetki, sprzęt elektroniczny
- Poziom seminarium był bardzo wysoki. Każdy w 6-osobowej komisji oceniającej miał swoje spojrzenie na wartość referatów - mówi Maciej Mikołajewski z Torunia, wiceprezes Polskiego Towarzysta Astronomicznego, redaktor naczelny czasopisma "Urania", członek jury. - Zabrakło mi w czołowej "12" trzech autorów bardzo wartościowych prac. I może nie wykluczałbym z tych 12 wyróżnionych nikogo, a raczej dodał jeszcze 3, aby docenić 15.
- Wszyscy uczestnicy seminarium są zwycięzcami! - podkreślił, i to kilkakrotnie, przewodniczący jury dr Henryk Brancewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.
A nagrody? Wszyscy wyróżnieni i nagrodzeni dostali dyplomy.
Główną nagrodą za 1. miejsce był teleskop o średnicy zwierciadła 10 cali (25 cm). Za 2. miejsce: teleskop 8-calowy (oba ufundowało PTA). Za 3. miejsce - lornetka na statywie do obserwacji nieba (od marszałka kujawsko-pomorskiego), za dwa 4. miejsca - teleskopy od prezydenta Grudziądza i marszałka woj. lubuskiego.
- To najważniejsze nagrody, ale były też inne: do 8. miejsca - sprzęt elektroniczny. Wyróżniona "12" dostanie prenumeratę "Uranii". Pod względem nagród nasze seminarium jest jedną z najlepszych olimpiad w skali kraju - powiedział Sebastian Soberski, astronom z Planetarium i Obserwatorium w Grudziądzu.
Przeczytaj również: Ostatnia droga... do gwiazd św. p. Jerzego Szwarca z Grudziądza [zdjęcia]
Podczas ogłaszania wyników i uroczystości wręczania nagród w sali sesyjnej ratusza wspominana ś.p. Jerzego Szwarca, który zmarł przed jubileuszowym seminarium, a był jednym ze współtwórców tego konkursu astronomicznego.
Czytaj e-wydanie »