- Szacuje się, że zapotrzebowanie na ziarno zbóż w Polsce w sezonie 2022/2023, może być o około 1,5 proc. większe niż w poprzednim i wynieść 25,5 mln ton – informuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. - Tradycyjnie największą pozycją po stronie rozchodów jest zużycie zboża na pasze. Spasanie zbóż w sezonie 2022/2023 prawdopodobnie zmniejszy się o blisko 1 procent wskutek redukcji pogłowia trzody chlewnej, nastąpi zaś wzrost zużycia zbóż do siewu oraz w przemyśle. Wykorzystanie ziarna w przemyśle spożywczym może być większe z uwagi na wzrost liczby obywateli z Ukrainy w Polsce.
W Polsce znaczące zwyżki ziarna
Jednak zbóż w Polsce nie zabraknie. - Od sezonu 2012/2013 generowane są znaczące nadwyżki ziarna, co przyczyniło się m. in. do zwiększenia krajowego eksportu. W ostatnich latach z Polski wywożono 23 - 26 procent polskich zbóż – podaje KOWR.
Ale według prognozy Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) opublikowanej we wrześniu 2022 r., w sezonie 2022/2023 zbiory zbóż paszowych na całym świecie będą o 3 proc. niższe niż w poprzednim sezonie, na Ukrainie o 27 proc., w Australii o 11 proc., w USA o 8 proc. w UE o 10 proc. Więcej zbóż może być w Chinach (o 0,5 proc.), Argentynie (o 4 proc.), Brazylii (o 8 proc.), Rosji (o 9 proc.).
Wojna na Ukrainie ma duży wpływ na ceny zbóż na świecie. Według GUS w sierpniu 2022 r. średnia cena pszenicy w kraju wynosiła 1 514 zł za tonę, o 72 proc. więcej niż w sierpniu 2021 r.
Konkurs w trzech kategoriach
Bezpieczeństwo żywnościowe w czasach, gdy żywność stała się bronią i finansowanie rolnictwa i gospodarki wiejskiej w czasie kryzysu będą przedmiotem debaty głównego panelu Forum Rolniczego z udziałem byłych i obecnych przedstawicieli resortu rolnictwa. „Gazeta Pomorska” organizuje Forum dziewiąty raz 26 listopada w Hotelu Cukrownia Żnin.
Podczas gali Forum uhonorowani zostaną laureaci konkursu Rolnik Roku. Są wyłaniani w trzech kategoriach: „Rolnik Agroprzedsiębiorca Roku do 100 ha”, „Rolnik Agroprzedsiębiorca Roku powyżej 100 ha” oraz „Innowacyjny Rolnik Agroprzedsiębiorca Roku”. Kandydatów ocenia kapituła, w skład której wchodzą przedstawiciele „Gazety Pomorskiej”, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Kujawsko-Pomorskiego Związku Hodowców Bydła, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Związku Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych, Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP.
Zgłoszenia do 11 listopada
Konkurs prowadzony jest na terenie ukazywania się „Gazety Pomorskiej”, można więc zgłaszać kandydatury nie tylko z województwa kujawsko-pomorskiego, ale także z powiatu chojnickiego. Zgłoszenia przyjmujemy do 11 listopada. Formularz do wypełnienia oraz regulamin znajdziecie na stronie pomorska.pl/konkurs_agro. Pytania dotyczące konkursu można kierować pod e-mail: [email protected].
