- Statystyki pokazują, że zwłaszcza większe gospodarstwa poradziły sobie z ekoschematami. Jednak istotne jest także to, by przy okazji nie zablokować sobie możliwości dotyczących produkcji w kolejnych latach - mówi Juliusz Młodecki, prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, który będzie jednym z prelegentów podczas panelu dotyczącego ekoschematów.
A właśnie temat dotyczący ekoschematów wzbudził ogromne zainteresowanie uczestników naszego ubiegłorocznego forum. Tym razem porozmawiamy o zmianach w ekoschematach. I o tym co zrobić, by jak najlepiej wykorzystać tę pomoc, spełnić wymogi i nie obawiać się efektów kontroli?
Zdaniem Juliusza Młodeckiego niektóre z ekoschematów nie są niczym nowym dla naszych gospodarzy, którzy od dawna stosowali dobre praktyki, dbali o glebę oraz zwierzęta hodowlane. Tym bardziej warto po nie sięgnąć. Bo UE nie przekazuje już dopłat wyłącznie za samo posiadanie gruntów rolnych. By sięgnąć po dodatkowe wsparcie, trzeba spełnić kolejne wymogi.
Wśród prelegentów, w tym panelu, znajdą się także przedstawiciele ministerstwa rolnictwa - Departamentu Płatności Bezpośrednich oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ekoschematów będzie dotyczyć jeden z ośmiu paneli tematycznych, które odbędą się w dwóch turach.
Temat innego panelu to: „Alternatywa na polu. Pozostać przy uprawie zbóż, czy lepiej postawić na groch, konopie, słoneczniki, a może soję? Klimat i polityka zmieniają strukturę upraw i opłacalność produkcji.”
Kolejny dotyczyć będzie opłacalności w produkcji mleka, wołowiny i wieprzowiny.
W następnym postaramy się wyjaśnić, kogo stać na Rolnictwo 4.0. i co można zrobić, by sięgnąć po unijne dopłaty na zakup systemów zarządzania gospodarstwem, dronów rozpoznawczych i wykonawczych, specjalistycznych robotów czy sensorów?
Inny dotyczyć będzie dbałości o glebę, racjonalnej pielęgnacji i odżywiania upraw.
Sprawdzimy też, co mogą zrobić rolnicy, by uchronić swoje stada przed chorobami wirusowymi (ASF i grypą ptaków).
Tematy pozostałych paneli: „Wchodzę w ekologię, ale na razie nic o niej nie wiem” i „Rolniku, nie daj się oszukać!”.
Nie zabraknie panelu dyskusyjnego z udziałem m.in. obecnego szefa resortu rolnictwa oraz byłych ministrów. Temat: „Europejski Zielony Ład do kosza? Co trzeba poprawić, by nasi rolnicy mogli zyskać, a nie stracić?”
