Zawsze być w drodze, ku słońcu - to jedno z wielu przesłań w wystąpieniu prof. Romana Ossowskiego, które spotkało się z aplauzem uczestników I Forum Seniora "Gazety Pomorskiej", które odbyło się we wtorek (6 marca). Gości I Forum Seniora "Gazety Pomorskiej" powitał red. naczelny Wojciech Potocki i marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.
Dwie strony stresu
Westchnienia i pomruk akceptacji towarzyszyły też zdaniom "Młodym jest ten, kto wieczorem czuje się tak samo, jak rano" albo "Stres jest solą życia" - to akurat powiedzenie Hansa Selye, które przywoływał w swoim wystąpieniu prof. Roman Ossowski z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Bo niby wiemy, niby zdajemy sobie z wielu oczywistych rzeczy sprawę, ale trudno je na co dzień stosować, trudno niektórych zasad przestrzegać.
Zapis relacji na żywo i wideo: >> tutaj <<
Profesor mówił we wtorek między innymi, o pozytywnej roli stresu w naszym życiu, o aktywności w różnych jej przejawach i wymiarach. Zwracał też uwagę, jak potrzebna jest w życiu równowaga, jak powinniśmy nauczyć się radzenia sobie ze stresem. Jego wystąpienie nagrodzone zostało gromkimi brawami.
Zaś o złych skutkach stresu mówił na samym początku prof. Aleksander Araszkiewicz, kierownik kliniki psychiatrii w szpitalu im. dra Jurasza. Uświadomił słuchaczom, że wiele chorób somatycznych swój początek ma w źle funkcjonującym mózgu. Mówił, jak życie może zatruć depresja i jak kosztowna jest to choroba.
Obaj profesorowie - pokazujący stres z odmiennych stron - niczym klamrą spięli forum.
Bezpieczny z każdej strony
Z żywą reakcją Państwa spotkała się prezentacja podkomisarza Adama Kumkowskiego z KWP, o oszustwach wobec seniorów. Na filmach pokazał, jak to działa. Gdy wspominał o krążących po domach sprzedawcach podobno tańszego prądu, jęknęła spora część sali. Okazuje się, że bardzo wielu obecnych z taką ofertą się spotkało, nie do końca będąc świadomym, co się za nią kryje.
- Ludzie żywiołowo reagują na sytuacje, z którymi się zetknęli - powiedział później "Pomorskiej" podkom. Kumkowski - znają je z własnego doświadczenia. Sprzedawcy energii w ostatnim czasie trafili do mnie do domu trzy razy.
Opisywanie mechanizmów oszustw w mediach, nagłaśnianie i spotkania z policją w klubach seniora sprawia, że starsi ludzie są coraz bardziej świadomi. Choć metody oszustów ciągle się zmieniają.
Policjant zachęcił też do korzystania z bezpłatnej aplikacji "Moja komenda".
O bezpieczeństwie - choć w innym kontekście - mówił też Sławomir Krajewski, który uczy bezpiecznego korzystania z internetu. Pokazywał, co możemy łatwo załatwić, siedząc wygodnie w domu, przez stronę obywatel.gov.pl; jak bezpiecznie robić zakupy przez internet, dlaczego warto mieć zaufany profil i co to znaczy.
Zbadali, zmierzyli
W zainteresowaniem słuchano i oglądano prezentację Leszka Gugi z Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych pokazującą praktyczne rady o pielęgnacji osób chorych w domu.
Adam Szponka - dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Toruniu i Renata Dębińska - dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bydgoszczy mówili - każde w swoim zakresie - o działaniach podejmowanych przez samorząd dla seniorów. Wszyscy stajemy przed wyzwaniami, jakie niesie już nie tylko starzenie się mieszkańców regionu i miasta, ale podwójne starzenie się. A z prognoz demograficznych GUS wynika, że Bydgoszcz i powiat radziejowski będą tymi, w których największy udział będą mieli seniorzy.
Dużym powodzeniem cieszyły się stoiska naszych partnerów. Z zainteresowaniem przeglądano poradnik TZMO "Jak opiekować się osobą przewlekle chorą w domu".
Na sąsiednim stoisku można było wyrobić sobie Bydgoską Kartę Seniora, z czego skorzystało kilkadziesiąt osób.
Bardzo chętnie badano słuch, mierzono ciśnienie, poziom cukru. Zajmowali się tym studenci z Koła Naukowego Geriatrii CM UMK oraz studenci audiofonologii. Skorzystało z tego ponad 200 osób. - Są tu z nami także studenci z Francji, którzy przyjechali w ramach Erasmusa i są pozytywnie zaskoczeni zainteresowaniem - mówi Natalia Skierkowska z Wydziału Nauk o Zdrowiu CM UMK.
Nie brakowało też chętnych przy stoiskach warsztatów terapii zajęciowej. Pokazały one wiele pięknych wielkanocnych już ozdób, wykonanych przez osoby niepełnosprawne.
"Halka" - wisienka na torcie
- Jest bardzo dużo pożytecznych wiadomości. Najbardziej podobało mi się to o mózgu - mówiła Wanda Słomkowska. - A mnie podobało się wystąpienie policjanta - dodała jej koleżanka Elżbieta Frankus, obie z Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy.
- To świetna inicjatywa! Są bardzo ciekawe tematy i ciekawi mówcy - dodała Bożena Lefelbajn.
Tematyka podobała się także Danucie Należytej i Kordianowi Kanieckiemu z Bydgoszczy.
- Mówcy byli bardzo dobrze przygotowani. Bardzo podobał mi się pierwszy wykład, o mózgu. A mnie - to co mówi prof. Ossowski i sposób, w jaki mówił. Wszystko było podane w bardzo przystępny sposób, dla ludzi, jak to się mówi - wyliczali: Krystyna Wójcik, Krystyna Lenska, Hanna Osińska i Wojciech Buss - wszyscy z zarządu Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
No i nie sposób nie wspomnieć o chórze "Halka". Krótkim występem dosłownie "rozbujał" ponad 400 osób z różnych zakątków województwa, które uczestniczyły w I Forum Seniora "Gazety Pomorskiej".
Seniorzy chętnie też dzielili się z nami swoimi uwagami. Skrzętnie je notowaliśmy, by z nich skorzystać.
I Forum Seniora w telegraficznym skrócie
