MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Forum Seniora "Gazety Pomorskiej". Poszukaj się na zdjęciach!

Jolanta Zielazna
Forum Seniora "Gazety Pomorskiej"
Forum Seniora "Gazety Pomorskiej" Przemysław Popowski
Zaprosiliśmy dziś seniorów na Forum Seniora. To bezpłatne spotkanie poświęcone tematyce senioralnej. W programie m.in: wykłady ekspertów z zakresu zdrowia, bezpieczeństwa, nowych technologii oraz występ artystyczny.

Zawsze być w drodze, ku słońcu - to jedno z wielu przesłań w wystąpieniu prof. Romana Ossowskiego, które spotkało się z aplauzem uczestników I Forum Seniora "Gazety Pomorskiej", które odbyło się we wtorek (6 marca). Gości I Forum Seniora "Gazety Pomorskiej" powitał red. naczelny Wojciech Potocki i marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Dwie strony stresu

Westchnienia i pomruk akceptacji towarzyszyły też zdaniom "Młodym jest ten, kto wieczorem czuje się tak samo, jak rano" albo "Stres jest solą życia" - to akurat powiedzenie Hansa Selye, które przywoływał w swoim wystąpieniu prof. Roman Ossowski z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Bo niby wiemy, niby zdajemy sobie z wielu oczywistych rzeczy sprawę, ale trudno je na co dzień stosować, trudno niektórych zasad przestrzegać.

Zapis relacji na żywo i wideo: >> tutaj <<

Profesor mówił we wtorek między innymi, o pozytywnej roli stresu w naszym życiu, o aktywności w różnych jej przejawach i wymiarach. Zwracał też uwagę, jak potrzebna jest w życiu równowaga, jak powinniśmy nauczyć się radzenia sobie ze stresem. Jego wystąpienie nagrodzone zostało gromkimi brawami.

Zaś o złych skutkach stresu mówił na samym początku prof. Aleksander Araszkiewicz, kierownik kliniki psychiatrii w szpitalu im. dra Jurasza. Uświadomił słuchaczom, że wiele chorób somatycznych swój początek ma w źle funkcjonującym mózgu. Mówił, jak życie może zatruć depresja i jak kosztowna jest to choroba.
Obaj profesorowie - pokazujący stres z odmiennych stron - niczym klamrą spięli forum.

Bezpieczny z każdej strony

Z żywą reakcją Państwa spotkała się prezentacja podkomisarza Adama Kumkowskiego z KWP, o oszustwach wobec seniorów. Na filmach pokazał, jak to działa. Gdy wspominał o krążących po domach sprzedawcach podobno tańszego prądu, jęknęła spora część sali. Okazuje się, że bardzo wielu obecnych z taką ofertą się spotkało, nie do końca będąc świadomym, co się za nią kryje.

- Ludzie żywiołowo reagują na sytuacje, z którymi się zetknęli - powiedział później "Pomorskiej" podkom. Kumkowski - znają je z własnego doświadczenia. Sprzedawcy energii w ostatnim czasie trafili do mnie do domu trzy razy.
Opisywanie mechanizmów oszustw w mediach, nagłaśnianie i spotkania z policją w klubach seniora sprawia, że starsi ludzie są coraz bardziej świadomi. Choć metody oszustów ciągle się zmieniają.
Policjant zachęcił też do korzystania z bezpłatnej aplikacji "Moja komenda".

O bezpieczeństwie - choć w innym kontekście - mówił też Sławomir Krajewski, który uczy bezpiecznego korzystania z internetu. Pokazywał, co możemy łatwo załatwić, siedząc wygodnie w domu, przez stronę obywatel.gov.pl; jak bezpiecznie robić zakupy przez internet, dlaczego warto mieć zaufany profil i co to znaczy.

Zbadali, zmierzyli

W zainteresowaniem słuchano i oglądano prezentację Leszka Gugi z Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych pokazującą praktyczne rady o pielęgnacji osób chorych w domu.

Adam Szponka - dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Toruniu i Renata Dębińska - dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bydgoszczy mówili - każde w swoim zakresie - o działaniach podejmowanych przez samorząd dla seniorów. Wszyscy stajemy przed wyzwaniami, jakie niesie już nie tylko starzenie się mieszkańców regionu i miasta, ale podwójne starzenie się. A z prognoz demograficznych GUS wynika, że Bydgoszcz i powiat radziejowski będą tymi, w których największy udział będą mieli seniorzy.

Dużym powodzeniem cieszyły się stoiska naszych partnerów. Z zainteresowaniem przeglądano poradnik TZMO "Jak opiekować się osobą przewlekle chorą w domu".

Na sąsiednim stoisku można było wyrobić sobie Bydgoską Kartę Seniora, z czego skorzystało kilkadziesiąt osób.
Bardzo chętnie badano słuch, mierzono ciśnienie, poziom cukru. Zajmowali się tym studenci z Koła Naukowego Geriatrii CM UMK oraz studenci audiofonologii. Skorzystało z tego ponad 200 osób. - Są tu z nami także studenci z Francji, którzy przyjechali w ramach Erasmusa i są pozytywnie zaskoczeni zainteresowaniem - mówi Natalia Skierkowska z Wydziału Nauk o Zdrowiu CM UMK.
Nie brakowało też chętnych przy stoiskach warsztatów terapii zajęciowej. Pokazały one wiele pięknych wielkanocnych już ozdób, wykonanych przez osoby niepełnosprawne.

"Halka" - wisienka na torcie

- Jest bardzo dużo pożytecznych wiadomości. Najbardziej podobało mi się to o mózgu - mówiła Wanda Słomkowska. - A mnie podobało się wystąpienie policjanta - dodała jej koleżanka Elżbieta Frankus, obie z Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bydgoszczy.

- To świetna inicjatywa! Są bardzo ciekawe tematy i ciekawi mówcy - dodała Bożena Lefelbajn.
Tematyka podobała się także Danucie Należytej i Kordianowi Kanieckiemu z Bydgoszczy.

- Mówcy byli bardzo dobrze przygotowani. Bardzo podobał mi się pierwszy wykład, o mózgu. A mnie - to co mówi prof. Ossowski i sposób, w jaki mówił. Wszystko było podane w bardzo przystępny sposób, dla ludzi, jak to się mówi - wyliczali: Krystyna Wójcik, Krystyna Lenska, Hanna Osińska i Wojciech Buss - wszyscy z zarządu Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

No i nie sposób nie wspomnieć o chórze "Halka". Krótkim występem dosłownie "rozbujał" ponad 400 osób z różnych zakątków województwa, które uczestniczyły w I Forum Seniora "Gazety Pomorskiej".

Seniorzy chętnie też dzielili się z nami swoimi uwagami. Skrzętnie je notowaliśmy, by z nich skorzystać.

I Forum Seniora w telegraficznym skrócie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Paliwo na stacjach będzie tańsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska