Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fotografistka poszukuje starych zdjęć ślubnych. Finał projektu będzie w bydgoskiej katedrze [zdjęcia]

Justyna Tota
Justyna Tota
W Fundacji Fotografistka w Bydgoszczy w ramach projektu „Archiwum Pięknej Miłości” Katarzyna Gębarowska w lipcu poprowadziła warsztaty dla młodzieży, przybliżając m.in., czym jest stara fotografia, klisza, polaroid czy jak skanować zdjęcia
W Fundacji Fotografistka w Bydgoszczy w ramach projektu „Archiwum Pięknej Miłości” Katarzyna Gębarowska w lipcu poprowadziła warsztaty dla młodzieży, przybliżając m.in., czym jest stara fotografia, klisza, polaroid czy jak skanować zdjęcia Fundacja Fotografistka
Fundacja Fotografistka, na której czele stoi badaczka fotografii Katarzyna Gębarowska, tym razem zwraca się do bydgoszczan z apelem o wyszukanie z rodzinnych archiwów zdjęć ślubnych. Projekt „Archiwum Pięknej Miłości” we wrześniu będzie mieć swój finał w bydgoskiej farze.

Archiwalne fotografie staną się częścią projektu, który zostanie zaprezentowany we wrześniu jako wydarzenie towarzyszące Vintage Photo Festival 2022. Co ciekawe, inspiracją dla tego projektu wcale nie było zdjęcie, lecz obraz Matki Bożej Pięknej Miłości w Bydgoszczy.

- Kiedy obraz powrócił do bydgoskiej fary po renowacji i znów było o nim głośno, uzmysłowiłam sobie, że w zasobach naszej fundacji mamy archiwa, które mogłyby nawiązywać do tytułu obrazu Madonny Bydgoskiej. Tak zrodził się pomysł na „Archiwum Pięknej Miłości”, które zresztą będzie mieć swój finał w przestrzeni fary, gdzie m.in. porozkładamy na ławkach niczym modlitewniki dawne ślubne zdjęcia wydrukowane w formie małych albumów i pocztówek - zdradza nam Katarzyna Gębarowska, prezeska Fundacji Fotografistka.

Jak się dowiedzieliśmy, do fundacji zgłaszają się już bydgoszczanie z rodzinnymi pamiątkami i wyjątkowymi historiami.

- Często są to bardzo przejmujące historie, zawarte w kilku krótkich zdaniach, mówiących jednak wszystko. Na przykład, mamy piękne ślubne zdjęcie, do którego opis zaczyna się od słów: „To nie było udane małżeństwo - on był komunistą, ona katoliczką…”. Są też historie niecodzienne: „To jest zdjęcie ślubne moich rodziców, ale bez białej sukni. Mama poszła do ołtarza w tym, co udało się na szybko zorganizować, bo tata ją porwał do ołtarza bez zapowiedzi” - przytacza Katarzyna Gębarowska. - Kiedy historia splata się ze zdjęciem, jesteśmy w stanie pełniej odebrać osoby widniejące na fotografii.

Stąd też prośba o historie mówione. - Każdego, kto chce podzielić się dawnymi zdjęciami ślubnymi, proszę, aby przygotował krótką informację o tym, co o danym zdjęciu wie - zwraca się badaczka.

Poszukiwane są oczywiście zdjęcia analogowe - im starsze, tym lepsze. Na razie najstarsze zdjęcie ślubne, przeniesione przez mieszkańców do Fundacji Fotografistka, pochodzi z roku 1945 r. Natomiast w zasobach fundacji są zdjęcia z lat 20./30. ubiegłego wieku.

- Zdjęcia wykonane jeszcze przed erą cyfrową to unikaty wykonane w dawnych technikach. Negatywów do tych zdjęć zwykle już nie ma, bo większość osób otrzymywała jedynie odbitkę, ewentualnie kilka odbitek danej fotografii. Jeśli ich nie ocalimy, zostaną stracone bezpowrotnie - wyjaśnia prezeska Fundacji Fotografistka.

Polecamy także

Dawane zdjęcia ślubne od tych współczesnych różnią się nie tylko techniką.

- Na ślubnej fotografii mało kto się uśmiechał. Zwłaszcza z przedwojennych zdjęć bije powaga, między małżonkami rzadko kiedy wyczuwalna jest więź. Pamiętajmy jednak, że niegdyś pary stawały na ślubnym kobiercu zaledwie po kilku spotkaniach w gronie rodzinnym. Młodzi byli dla siebie niemal jak obcy ludzie - opowiada nam Katarzyna Gębarowska, dodając, że ślubne zdjęcia obowiązkowo wykonywało się w atelier dawnych zakładów fotograficznych.

- I często były to pierwsze zdjęcie, jakie ludzie sobie wykonywali. Fotografia była bowiem towarem luksusowym - raz, że usługa fotograficzna była droga, dwa - łatwiej było zrobić zdjęcie w miastach, gdzie zakładów fotograficznych nie brakowało, na wsiach jednak często czekano aż zjawi się fotograf wędrowny - podkreśla badaczka, która zwraca uwagę na jeszcze jeden ciekawy aspekt dawnej fotografii ślubnej.

- O ile mężczyźni najczęściej byli tymi, którzy stawali za aparatem jako fotografowie, o tyle kobiety zajmowały się upiększaniem tych fotografii - zauważa Katarzyna Gębarowska. - To właśnie panie odnajdowały się w zawodzie retuszera, ręcznie kolorując zdjęcia. Fotografie ślubne - w czasach, kiedy fotografia kolorowa nie była powszechna (na masową skalę film fotograficzny w kolorze wprowadził dopiero Kodak) - najczęściej kończyły właśnie jako monidło.

Masz stare zdjęcia ślubne? Zgłoś się do bydgoskiej Fundacji Fotografistka

Jak dodaje nasza rozmówczyni, kobiety nie tylko retuszowały zdjęcia, ale także robiły albumy czy ramki, a nawet wykonywały hafty wokół zdjęć jak na jednej z fotografii, prezentowanej w galerii zdjęć powyżej.

- Przyznaję, że to rękodzieło jest dla mnie fascynujące. Jeśli zatem ktoś z Państwa posiada w domu takie dawne ślubne rękodzieło, to również bardzo proszę o kontakt - dodaje prezeska Fundacji Fotografistka, do której można napisać maila na adres: [email protected] i umówić się na wizytę w siedzibie fundacji przy ul. Pomorskiej Pomorska 68A/1, tel. 508 732 871.

Warto dodać, że w Fundacji Fotografistka w ramach projektu „Archiwum Pięknej Miłości”, który jest współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz, odbyły się w lipcu warsztaty dla młodzieży, która dowiedziała się m.in., czym jest stara fotografia, klisza i jak skanować zdjęcia. - To ostatnie pokolenie, które może dotrzeć do żyjących jeszcze dziadków i pradziadków, mających fotografie, jakich poszukujemy - dodaje Katarzyna Gębarowska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Fotografistka poszukuje starych zdjęć ślubnych. Finał projektu będzie w bydgoskiej katedrze [zdjęcia] - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska