Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fragmenty wczesnośredniowiecznego grodziska wrócą do Bydgoszczy. I będą czekać na wystawę

Anna Stasiewicz-Mąka
Anna Stasiewicz-Mąka
Teren dawnego grodu znajduje się w okolicy placu Kościeleckich (gdzie wykopaliska prowadzono w 2016 roku) , ul. Grodzkiej, Przy Zamczysku oraz ul. Bernardyńskiej.
Teren dawnego grodu znajduje się w okolicy placu Kościeleckich (gdzie wykopaliska prowadzono w 2016 roku) , ul. Grodzkiej, Przy Zamczysku oraz ul. Bernardyńskiej. Dariusz Bloch
Odnalezione w 2007 roku przez archeologów z UMKfragmenty drewnianej konstrukcji wału obronnego wczesnośredniowiecznego grodziska mogą wrócić do Bydgoszczy.

Do sprawy wrócił radny Lech Zagłoba-Zygler w jednej ze swoich interpelacji. Zagłoba-Zygler jest również jednym z członków Rady Muzeum Okręgowego.

Na jej ostatnim posiedzeniu prof. Wojciech Chudziak, szef Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu miał stwierdzić, że dalsze utrzymywanie tego stanu rzeczy, czyli przechowywanie znalezisk w 2007 roku, w należytym stanie jest niemożliwe, ze względu na brak miejsca i koszty ich utrzymania.

Naukowiec poprosił też radnego o interwencję. A Lech Zagłoba-Zygler pyta, w jak miasto zamierza ten problem rozwiązać. Co na to prezydent Rafał Bruski? - W związku ze stanowiskiem prof. Wojciecha Chudziaka dyrektora Instytutu Archeologii UMK, dotyczącym dalszego przechowywania w magazynach Instytutu elementów drewnianej izbicy grodziska, muzealne służby konserwatorskie i miejski konserwator zabytków wystąpią do kierownika pracowni konserwatorskiej IA UMK o określenie warunków atmosferycznych, jakie muszą panować w odpowiednim pomieszczeniu magazynowym. - Określenie kryteriów pozwoli wytypować i zaadaptować odpowiednie pomieszczenie, np. na terenie Exploseum, w którym zostaną zmagazynowane obiekty w oczekiwaniu na ewentualną, nową ekspozycję archeologiczną - odpowiada prezydent.

Zobacz również:

3 stycznia 2008 roku, po 39 latach funkcjonowania, definitywnie zamknięty został budynek „Kaskady” na rogu Starego Rynku i ul. Mostowej. Budynek zakupił znany bydgoski cukiernik Adam Sowa, który po jego rozbiórce zabudował to miejsce w inny sposób, m.in. odtwarzając dawną ulicę Jatki.

Tak zmieniło się miejsce po bydgoskiej Kaskadzie [zdjęcia]

W 2007 roku podczas prac wykopaliskowo-ratowniczych w związku z budową hotelu przy ul. Grodzkiej (stanowisko nr 1), prowadzonych przez Instytut Archeologii UMK, odsłonięto fragment drewnianej konstrukcji wału obronnego wczesnośredniowiecznego grodziska. Wyniki badań dendrochornologicznych drewnianych elementów określiły rok 1037, jako datę wzniesienia grodziska.

Początki grodu ocenia się na pierwszą połowę XI wieku. Teren dawnego grodu znajduje się w okolicy placu Kościeleckich, ul. Grodzkiej, Przy Zamczysku oraz ul. Bernardyńskiej. W miarę upływu czasu gród zyskiwał coraz większe znaczenie. Na początku XIII wieku awansował do roli kasztelańskiego. Gród kasztelański funkcjonował do lipca 1330 roku. Na jego miejscu w latach 1347-1360 zamek królewski.

https://bydgoszcz.naszemiasto.pl/bydgoski-miecz-ktory-jest-w-toruniu-zabytki-z-teatru/ar/c1-7520817

Wykopane przez toruńskich archeologów elementy Wojewódzki Konserwator Zabytków przekazał w październiku 2007 roku w depozyt Muzeum Okręgowemu im. Leona Wyczółkowskiego. Jednak zgodnie z opinią konserwatorów zabytków archeologicznych znaleziska tego typu, czyli tzw. drewno mokre, nie można było konserwować in situ (łac. w miejscu), dlatego podjęto decyzję o demontażu poszczególnych elementów izbicy i przetransportowaniu ich do pracowni konserwatorskiej IA UMK.

Zabytkowe drewno po zinwentaryzowaniu i udokumentowany w sposób rysunkowy i fotograficzny, zostało poddane długotrwałym zabiegom konserwatorskim w specjalnie zbudowanych kuwetach.
W listopadzie 2011 roku, po zakończeniu prac konserwatorskich, ustalono, że zakonserwowane obiekty zostaną przekazane Muzeum Okręgowemu w Bydgoszczy „w terminie późniejszym, uzgodnionym przez obie strony”.

- Obecnie muzeum nie dysponuje magazynem o warunkach odpowiednich dla przechowywania zabytkowego drewna, bez narażania go na procesy biodegradacji, ani też wystarczającą powierzchnią muzealną, w której można prezentować nową archeologiczną ekspozycję - wyjaśnia Rafał Bruski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska