Warto obejrzeć: Daniel Ludwiński o fenomenie Mariana Rosego

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o tym, że przed Bramą Klasztorną pracują uniwersyteccy archeolodzy. Kopią i zacierają ręce z uciechy, ponieważ bardzo szybko odnaleźli północy fragment zabudowań kompleksu św. Ducha, czyli najstarszego toruńskiego kościoła, XIII-wiecznego szpitala i XVI-wiecznego kościoła.
Pozostałości kościoła nadal są poszukiwane, jak dotąd archeolodzy trafili na przykościelny cmentarz, fragmenty muru i drewnianej palisady zamykającej kompleks od północy, a także drogę prowadzącą od klasztornej furty do bramy miasta.
- Odkrycia w tym wykopie są naprawdę rewelacyjne - mówił nam kilka dni temu profesor Wojciech Chudziak, dyrektor Instytutu Archeologii UMK. - Nie lubię używać tego słowa, ale nie spodziewaliśmy się, że w tym miejscu będą występowały tak dobrze zachowane konstrukcje drewniane. To pokazuje, że przy tych wykopaliskach pewnie będą nas czekały jeszcze różne niespodzianki.
Poza tym badacze znaleźli sporo ceramiki, która jest dowodem na to, że obecne toruńskie nabrzeże tętniło życiem na długo przed lokacją miasta. Tam gdzie tyle niespodzianek czekało i pewnie nadal jeszcze czeka na archeologów, ma powstać kolektor sanitarny. Rura z nieczystościami przetnie m.in. najstarszy toruński cmentarz. Grupa toruńskich przewodników napisała petycję apelując do władz miasta, województwa, służb konserwatorskich i ministra kultury o zmianę planów.
Gdzie można znaleźć petycję?
"Zwracamy się z apelem o natychmiastowe wstrzymanie prac, przy bramie św. Ducha, nad budową kolektora ściekowego, który ma powstać w miejscu odkryć archeologicznych - palisady i murów klasztornych, licznych pochówków (cmentarza), brukowanej drogi - sprzed kilkuset lat. Kolektor ww. winien powstać w innym miejscu - napisali przewodnicy. - Zwracamy się z apelem o przeprowadzenie kompleksowych badań archeologicznych i zaprzestanie jakichkolwiek działań, które w sposób nieodwracalny mogłyby zniszczyć odkryte zabytki i uniemożliwić w przyszłości powstanie w tym miejscu muzeum / ekspozycji, które mogłoby działać tak doskonale tak jakchoćby działają obecnie Podziemia Rynku w Krakowie - radzimy zapoznać się z ekspozycją. Zespół Staromiejski Torunia wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO - godzien jest powstania również takiego miejsca jakie posiada Kraków, tym bardziej, że nadarzyła się rzadka i niespotykana ku temu okazja na skalę nie tylko ogólnopolską".
Petycja w obronie zespołu św. Ducha - kościoła, klasztoru, szpitala, cmentarza z XIII/XIV w. - w Toruniu jest dostępna na portalu petycjeonline.com. Można do niej dotrzeć klikając TUTAJ.