Skażenie ołowiem jest skutkiem pożaru, który zniszczył najważniejszą świątynię w Paryżu 15 kwietnia 2019 r. Ogień z jednej strony stopił, a z drugiej uwolnił w postaci cząstek, setki ton ołowiu zawarte w iglicy i dachu katedry.
Mimo kilkukrotnego czyszczenia wodą wokół Notre Dame odnotowano poziom ołowiu wynoszący kilkaset tysięcy mikrogramów na metr kwadratowy. Pojawiły się obawy o dzieci przebywające w okolicznych żłobkach i przedszkolach. We wtorek wieczorem Regionalna Agencja Zdrowia opublikowała wyniki badań ołowiu we krwi u 175 dzieci. Długo oczekiwany raport wykazał, że stężenie ołowiu u większości dzieci jest w normie, jednak kilkoro ma przekroczone normy.
ZOBACZ TEŻ | Katedra, która niejedno widziała. Znasz te fakty o Notre Dame?
Katedra, która niejedno widziała. Znasz te fakty o Notre Dame?
Żel i środek powierzchniowo czynny mają zostać nałożone pod ultrawysokim ciśnieniem w przyszłym tygodniu, co ma usunąć cząsteczki ołowiu wokół paryskiej katedry.
Nałożenie warstwy żelu i zastosowanie metody ultrawysokiego ciśnienia z dodatkiem środka powierzchniowo czynnego powinno pozwolić w przyszłym tygodniu na usunięcie cząstek ołowiu, które dostały się do gleby oraz asfaltu wokół z Notre-Dame. Skażenie stwierdzono wokół budynku i na obszarach w pobliżu hotelu Dieu, na rue de la Cité, oraz w najbliższej części rue d'Arcole.
Anne Souyris, asystentka ds. zdrowia w ratuszu w Paryżu poinformowała, że proces zamrażania żelem powinien umożliwić zasysanie cząstek ołowiu, które przeniknęły po pożarze. Nakładanie warstwy powinno trwać dzień. Substancje będą musiały schnąć przez trzy dni, a następnie zostanie usunięty, co potrwa przynajmniej pięć dni.
ZOBACZ TEŻ | Pożar katedry Notre Dame w Paryżu [ZDJĘCIA Z WNĘTRZA]
Francja: Pożar katedry Notre Dame w Paryżu NA ŻYWO [ZDJĘCIA ...
Po tych zabiegach inżynierowie sprawdzą, czy żel i środek powierzchniowo czynny skutecznie usunęły ołów. Pod koniec lipca zawieszono prace rekonstrukcyjne Notre-Dame, które mają być stopniowo wznawiane w połowie sierpnia po wprowadzeniu nowych środków ochronnych, m.in. dla pracowników firm pracujących na terenie katedry.
W poniedziałek związkowcy związku zawodowego CGT wyrazili obawy o zdrowie i życie osób zaangażowanych w odbudowę katedry, które pracują na miejscu.
CZYTAJ TEŻ | Jean-Marc Fournier nowym bohaterem Francji. Duchowny z narażeniem życia uratował koronę cierniową Jezusa
CZYTAJ TEŻ | Miliarderzy obiecali zrzutkę na odbudowę Notre Dame. Ale wciąż nie dali ani euro...
Źródło:
Associated Press
