Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska został nominowany w kategorii Muzyka Korzeni za płytę "Nie ma ziemi nad Kujawy".
Jak sami przyznają, płyta została nagrana za właśnie pieniądze zespołu (z wpłat z 1,5 procent podatku oraz z części gaży za koncerty), bez profesjonalnego studia nagrań i przez osoby, które pasjonują się folklorem. Płyta została nagrana w 2023 roku z okazji jubileuszu zespołu. Znajdują się na niej 24 pozycje opowiadające o regionie.
Płytę zrealizowali:
Anna Nogaj - kierownik kapeli i skrzypaczka
Mateusz Szwankowski - multiinstrumentalista, aranżer, kierownik muzyczny nagrania
Iwona Szachnowska - skrzypce/altówka
Magdalena Miszewska-Zasadna - akordeon
Kamil Szafrański - akordeon, instrumenty perkusyjne i trąbka
Piotr Szczepańczyk - kontrabas
Izabela Cywińska-Łomzyńska - przygotowanie chóru
Soliści: Małgorzata Żurańska-Wilkowska, Magdalena Świeżawska, Magdalena Cysewska, Małgorzata Sadowska, Arkadiusz Łucki, Paweł Wasilewski
wokaliści z grupy dziecięco-młodzieżowej Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska
Realizacja nagrania - Łukasz Rafiński
Pomysł na realizację płyty i koordynacja wszystkich działań - Elżbieta Kornaszewska-Rogacka
Jak przyznaje Elżbieta Kornaszewska-Rogacka, znalezienie się w gronie nominowanych do Fryderyków dla Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska było ogromnym zaskoczeniem.
- Byliśmy zaskoczeni. Na płycie występują nasi muzycy z kapeli, chórzyści, wokaliści, zespół dziecięcy. Jesteśmy szczęśliwi, że znaleźliśmy się w gronie nominowanych, zwłaszcza, że było 389 zgłoszeń z całego kraju w ośmiu kategoriach. Znaleźć się w gronie znanych nazwisk z całej Polski to dla nas wiele znaczy i daje nam kopa do dalszego działania. Znalezienie się w grupie nominowanych to dla nas satysfakcja, jako dla zespołu amatorskiego. Jeżeli dostaniemy Fryderyka będzie to dla nas sukces nie do ogarnięcia - powiedziała nam Elżbieta Kornaszewska-Rogacka z Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska.
ZPiT Ziemia Bydgoska właśnie wrócił z USA. Bydgoscy artyści występowali na 20. Arizona Polish Festival. To największy festiwal polonijny w południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych Ameryki. Zespół pojechał tam dzięki wsparciu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Nagroda Fryderyk - zwana potocznie polską nagroda Grammy - przyznawana jest twórcom muzyki od 1995 roku przez Związek Producentów Audio-Video (ZPAV). Od 2000 roku za nominowanie i przyznawanie nagród odpowiedzialna jest Akademia Fonograficzna. W jej skład wchodzi 1800 dziennikarzy i artystów. Nagrody swoją nazwę zawdzięczają najwybitniejszemu kompozytorowi w historii polskiej muzyki, Fryderykowi Chopinowi. Oprócz nagród za osiągnięcia w minionym roku, przyznawane są także nagrody za całokształt twórczości (Złote Fryderyki).
AKTUALIZACJA
Niestety, Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska nie otrzymał Fryderyka w tym roku, choć sama nominacja to wielki sukces. Nagrodę zdobyła Kapela ze Wsi Warszawa & Bassałyki za płytę ,,Sploty". Ponadto, nominowani byli: Łukasz Ojdana ("Wędrujący ptak"), Marcin Wyrostek i Orkiestra Filharmonii Śląskiej ("Tradycja"), Sw@da x Niczos ("#INDAWOODS") oraz Zazula ("Pieśni ludu").
