Powodem do udzielenie pomocy finansowej z Funduszu Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów Rolniczych może być poniesiona przez rolnika strata ekonomiczna z przyczyn niezależnych od niego. Może to być obniżenie dochodu o ponad 30 proc. lub niezapłacenia za nabyte produkty rolne przez podmioty wykonujące działalność dotyczącą skupu, uboju lub przetwórstwa produktów rolnych.
Przeczytaj też: Duże fermy uciążliwe dla sąsiadów i środowiska - przez nieczystości i zapach
Na finansowe wsparcie rolnik może liczyć, jeśli spadek dochodów w gospodarstwie wynika np. ze skutków zjawisk atmosferycznych (ale wyłączone są skutki: suszy, powodzi, gradobicia, przymrozków wiosennych lub ujemnych skutków przezimowania). Inną przyczyną do wypłaty są ograniczenia związane z zagrożeniem wystąpienia lub wystąpieniem chorób zakaźnych zwierząt lub roślin czy ograniczeniami, niezależnymi od producenta, w handlu międzynarodowym, czego przykładem może być rosyjskie embargo.
Za Fundusz ma odpowiadać Agencja Rynku Rolnego, która będzie przyjmowała wnioski i administrowała oddzielnym rachunkiem bankowym. Z przyjętego projektu wynika, że pieniądze zgromadzone na rachunku nie będą środkami publicznymi. Kto będzie wpłacał środki?
- podmioty zajmujące się połowem, chowem i hodowlą ryb w wodach śródlądowych,
- przetwórcy i pośrednicy skupujący produkty rolne,
- przedsiębiorcy zajmujący się ubojem zwierząt.
Wpłaty będą wynosiły 0,2% wartości netto nabywanych produktów rolnych.
Czytaj e-wydanie »