MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pod koniec kwietnia mija termin złożenia deklaracji na Fundusz Ochrony Rolnictwa

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Do wpłat na fundusz są obowiązane podmioty skupujące.
Do wpłat na fundusz są obowiązane podmioty skupujące. Pixabay
Fundusz Ochrony Rolnictwa w Kujawsko-Pomorskiem pomógł już wielu gospodarzom. Do wpłat na fundusz są zobowiązane podmioty skupujące produkty rolne.

Spis treści

- Przez kilka lat pewna firma nie płaciła za ziarno moje oraz syna i tylko dzięki Funduszowi Ochrony Rolnictwa odzyskaliśmy te pieniądze - mówi pan Stanisław z pow. chełmińskiego. - A było to łącznie około 150 tysięcy złotych.

Kilkaset wniosków w Kujawsko-Pomorskiem

- W roku 2023 rekompensaty wypłacono trzystu sześćdziesięciu czterem rolnikom z województwa kujawsko-pomorskiego - informuje Michał von Ossowski, kierownik Wydziału Rozwoju Rynków Rolnych z bydgoskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

I dodaje, że wszystkich wniosków, które w 2024 r. wpłynęły do OT KOWR w Bydgoszczy jest łącznie sto trzydzieści sześć: - Dokładne dane co do wypłat w roku 2024, będziemy mogli przedstawić dopiero pod koniec czerwca. Do tego czasu, na podstawie zestawienia złożonych wniosków o przyznanie rekompensat oraz mając na uwadze wysokość środków finansowych zgromadzonych na rachunku funduszu, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi do 31.05.2024r. w drodze rozporządzenia ustali procentową stawkę stosowaną do ustalenia w 2024 roku rekompensaty. Z kolei decyzje o przyznaniu rekompensat wydawane będą do 30.06.2024r.

Wypłata ich nastąpi w terminie 30 dni od dnia, w którym decyzja o przyznaniu rekompensaty stanie się ostateczna.

KOWR przypomina o złożeniu deklaracji

26 kwietnia 2024 r. mija termin na złożenie kwartalnych deklaracji o wysokości naliczonych wpłat na Fundusz Ochrony Rolnictwa - przypomina KOWR.

Bo zgodnie z ustawą z 9 maja 2023 r. (o Funduszu Ochrony Rolnictwa) od 1 stycznia 2024 roku weszły w życie obowiązkowe wpłaty na Fundusz Ochrony Rolnictwa. Przypomnijmy, że zasadniczym celem jest stworzenie możliwości prawnych gwarantujących producentom rolnym rekompensatę z tytułu utraty przychodów z prowadzonej przez nich działalności rolniczej w przypadku upadłości nabywców produktów rolnych.

Wpłaty na rachunek funduszu do 30 kwietnia

KOWR wyjaśnia, że do wpłat na fundusz są obowiązane podmioty prowadzące skup, przechowywanie, obróbkę lub przetwórstwo produktów rolnych, zwane „podmiotami skupującymi”, będące podatnikami podatku od towarów i usług, o których mowa w ustawie z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2023 r. poz. 1570, z późn. zm.).

To też może Cię zainteresować

Wpłaty (w wysokości 0,125% wartości produktów rolnych bez podatku od towarów i usług) za I kwartał 2024 r. należy przekazać na rachunek bankowy wskazany w deklaracji do 30 kwietnia 2024 r.

W bydgoskim oddziale KOWR-u twierdzą, że podmioty skupujące bez wezwania naliczają i wpłacają środki na fundusz, zaś deklaracje o wysokości naliczonych wpłat na FOR wpływają na bieżąco do dyrektora OT KOWR w Bydgoszczy.

KOWR podkreśla, że obowiązek przekazywania wpłat na fundusz „(...)dotyczy podmiotów prowadzących skup, przechowywanie, obróbkę lub przetwórstwo i nie może być przenoszony na producenta rolnego.”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska