Spis treści
Przypomnijmy, po ubiegłorocznych protestach rolniczych w regionie, Michał Sztybel, wojewoda kujawsko-pomorski, powołał zespół doradczy ds. wsi i rolnictwa. Po kilku naradach wypracował on postulaty związane z aktualną sytuacją w rolnictwie. Zostały one przekazane Czesławowi Siekierskiemu, ministrowi rolnictwa i rozwoju wsi.
Plany ogólne jednak do 30 czerwca 2026
Pierwszy dotyczył wdrożenia do 31 grudnia 2025 roku nowego uregulowania: planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego. Zespół wojewody zaproponował wydłużenie terminu realizacji tego obowiązku. - Obawiamy się, że wdrożenie go wcześniej zablokuje wiele inwestycji rolniczych - argumentował.
- Aktualnie przez Ministra Rozwoju i Technologii procedowana jest zmiana. Termin zostanie wydłużony do 30 czerwca 2026 r.- odpowiedział minister rolnictwa.
Zdaniem Zespołu, potrzebne jest utworzenie sieci mobilnych laboratoriów do sprawdzania jakości produktów rolniczych, dzięki czemu możliwa byłaby szybka weryfikacja ich jakości.
Aktualna baza IJHARS wystarczy
Obecnie bazę laboratoryjną Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) stanowi siedem akredytowanych laboratoriów, które mieszczą się w: Białymstoku, Gdyni, Kielcach, Lublinie, Olsztynie, Poznaniu i Warszawie. - Laboratoria te zapewniają sprawne przeprowadzenie badań - podkreśla minister. - Na mocy ustawy funkcjonuje mechanizm dający możliwość oceny artykułów rolno-spożywczych na wniosek zainteresowanego podmiotu, np. przedsiębiorcy lub rolnika z województwa kujawsko-pomorskiego. W tym celu należy zwrócić się do wojewódzkiego inspektora IJHARS.
W 2024 r. IJHARS wydała ogółem 1024 świadectwa jakości handlowej, w tym 929 świadectw dla artykułów rolno-spożywczych wywożonych z Polski.
- Z oceny dotychczasowych działań kontrolnych i potrzeb wynika, że IJHARS posiada wystarczające zaplecze laboratoryjne, zaś analiza sytuacji w świetle 2024 r. wskazuje na stosunkowo niskie zainteresowanie rolników w zakresie przedmiotowej oceny. Dodatkowo, uruchomienie „laboratoriów mobilnych” wymagałoby wysokich nakładów finansowych oraz dodatkowych zasobów kadrowych - odpowiada minister Siekierski.
O komisjach decyduje wojewoda
Zespół wojewody zaproponował też powołanie stałych komisji gminnych ds. szacowania szkód w uprawach.
- Powszechnie obowiązujące przepisy nie regulują szczegółów powoływania oraz funkcjonowania komisji szacujących szkody w gospodarstwach rolnych dotkniętych skutkami niekorzystnych zjawisk atmosferycznych - przypomniał minister. - Zgodnie z przepisami, komisja powoływana jest przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkód, w tym suszy. Mając na uwadze powyższe, powołanie komisji gminnych do spraw szacowania szkód w gospodarstwach rolnych oraz okres, na jaki są powoływane, pozostaje w gestii wojewody - uciął minister rolnictwa.
W tym samym piśmie Czesław Siekierski opisał też szeroko działania, podejmowane przez państwo w związku z szerzącym się ASF, pomorem drobiu, chorobą niebieskiego języka i rosnącym zagrożeniem pojawienia się pryszczycy w Polsce.
