Kontakt:
Więcej na stronie: www.funduszeeuropejskie.gov.pl. Główny Punkt Informacyjny: Toruń - tel. (56) 62 18 409, e-mail: [email protected]
Masz więcej niż 29 lat i nie możesz wejść na rynek pracy? A może jesteś osobą po 50., niepełnosprawną albo długotrwale bezrobotną i o niskich kwalifikacjach? Być może właśnie kończysz urlop macierzyński, rodzicielski czy wychowawczy i boisz się, że będzie ci trudno wrócić po przerwie do pracy? Właśnie takie osoby otrzymają wsparcie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Na ten cel zarezerwowano ponad 96 mln euro, a większość tych pieniędzy będzie do dyspozycji powiatów na działalność powiatowych urzędów pracy.
Środki te będą przeznaczone głównie na: doradztwo, szkolenia i kursy zawodowe, staże u pracodawców, specjalistyczne kursy. Sfinansowane też zostaną studia podyplomowe oraz uzupełniające (uzupełnienie kwalifikacji poprzez finansowanie nauki na studiach niestacjonarnych).
W RPO ważnym priorytetem jest wspieranie rozwoju przedsiębiorczości i samozatrudnienia. Chodzi tutaj o osoby znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy. Bezzwrotne dotacje na założenie firmy będą przeznaczone głównie dla osób po 50. roku życia, osób niepełnosprawnych, kobiet, długotrwale bezrobotnych i niskowykwalifikowanych. Natomiast do dyspozycji pozostałych bezrobotnych, poszukujących pracy i nieaktywnych zawodowo będą preferencyjne pożyczki. Wszyscy zainteresowani planujący rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej będą też mogli liczyć na poradnictwo psychologiczne.
Przeczytaj również: Fundusze Europejskie Nowe rozdanie. Aktywne przeciwdziałanie bezrobociu ludzi młodych
Pomoc dostaną też mamy powracające do pracy po urlopach macierzyńskich, rodzicielskich oraz wychowawczych. Tworzone będą nowe żłobki i kluby dziecięce, a rodzice dzieci do lat 3 będą mogli otrzymywać dofinansowanie do zatrudnienia niani. W RPO zapisano również, że powstaną żłobki przyzakładowe, by umożliwić wejście lub powrót na rynek pracy rodzicom lub prawnym opiekunom.
Kolejnym celem programu jest pomoc osobom, które zostały zwolnione maksymalnie sześć miesięcy temu albo są przewidziane do zwolnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy. Do nich będą adresowane kompleksowe programy tzw. outplacementowe, obejmujące m.in. szkolenia, poradnictwo zawodowe i psychologiczne, pośrednictwo pracy oraz staże i praktyki zawodowe przygotowujące do podjęcia pracy w nowym zawodzie. Takie osoby będą miały też sfinansowane studia podyplomowe. Jeśli będą chciały rozpocząć własną działalność gospodarczą, to otrzymają wsparcie finansowe.
W najbliższych latach w naszym regionie będzie również kładziony duży nacisk na wydłużenie aktywności zawodowej osób po 50. roku życia. Mają w tym pomóc programy przekwalifikowania, szkolenia i doradztwo ukierunkowane na nabycie nowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych oraz profilaktyczne programy zdrowotne. Mowa tutaj o programach ukierunkowanych na poprawę wykrywalności nowotworu szyjki macicy, piersi i jelita grubego. Będą też programy profilaktyczne dotyczące w szczególności chorób układu kostno-stawowo-mięśniowego, układu oddechowego, zaburzeń psychicznych, cukrzycy, chorób tarczycy i chorób nowotworowych.
Z kolei bezrobotni z naszego regionu, którzy nie ukończyli jeszcze 29. roku życia, będą wspierani ze środków programu krajowego Wiedza, Edukacja i Rozwój (POWER). - Do tej pory wsparcie otrzymywali młodzi do 25. roku życia. To dobrze, że ta granica została przesunięta do 29. roku życia, gdyż młodzi ludzie coraz później wchodzą na rynek pracy - zaznacza Anna Jackowska, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy we Włocławku.
Do młodych adresowane będą m.in. staże, kursy i szkolenia zawodowe.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna.
Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców