Możliwość taką daje działanie „Wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej” (typ operacji "Rozwój przedsiębiorczości - rozwój usług rolniczych") – dotyczy inwestycji związanych ze świadczeniem usług rolniczych.
Pomoc ma formę refundacji części kosztów kwalifikowalnych operacji. Skierowana jest do osób fizycznych; osób prawnych; jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą w zakresie usług rolniczych jako mikro- lub małe przedsiębiorstwo przez co najmniej dwa lata przed złożeniem wniosku o przyznanie pomocy.
Koszty kwalifikowalne obejmują koszty zakupu wraz z instalacją (lub leasingu zakończonego przeniesieniem prawa własności) nowych maszyn, urządzeń lub sprzętu komputerowego.
Pomoc może być przyznana, jeśli wnioskodawca spełninastępujące warunki :
- prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług rolniczych jako mikro- lub małe przedsiębiorstwo przez co najmniej dwa lata przed złożeniem wniosku o przyznanie pomocy;
- przedłoży biznesplan dotyczący rozwoju działalności gospodarczej, zakładający prowadzenie rentownej działalności w zakresie usług dla rolnictwa;
- deklaruje**obowiązek dokumentowania świadczenia usług rolniczych**, co związane jest z zabezpieczeniem przed ryzykiem tworzenia sztucznych warunków w celu uzyskania wsparcia, tj. zakupu maszyn rolniczych, które przede wszystkim będą używane we własnym gospodarstwie rolnika, a nie w celu prowadzenia działalności gospodarczej zapewniającej dochód.
Pomocy nie otrzymają podmioty, które skorzystały z pomocy finansowej w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”, objętego PROW 2007-2013.
Kryteria oceny będą ukierunkowywać wsparcie na operacje, które w najwyższym stopniu przyczyniać się będą do poprawy dostępności oferty nowoczesnych usług rolniczych dla małych gospodarstw. W związku z tym zastosowane zostaną preferencje dla operacji, które spełnią następujące kryteria:
- innowacyjności poprzez uruchomienie nowych usług lub zmianę technologii oferowanych usług, z wykorzystaniem, nowych maszyn i urządzeń, które dotychczas nie były stosowane u danego usługodawcy;
- przeciwdziałania zmianom klimatu poprzez wykonywanie usług za pomocą technologii, maszyn, urządzeń i sprzętu ograniczających niekorzystne oddziaływanie na środowisko naturalne.
Preferowane będą też podmioty, które nie korzystały ze wsparcia z PROW 2007-2013 w ramach działań: „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” lub „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” oraz realizujące inwestycje w powiatach o wysokim rozdrobnieniu agrarnym.
Poziom pomocy wynosi maksymalnie 50 proc. kosztów inwestycji kwalifikującej się do wsparcia. Maksymalna wysokość pomocy przyznana w okresie realizacji programu jednemu beneficjentowi wynosi 500 000 zł (zgodnie z założeniami biznesplanu).
(k)