Święto Służby Więziennej w Grudziądzu
Więzienie to inny świat. Ola Zaremba "zajrzała" do niego 16 lat temu i- jak zapewnia - przez ten czas nawet przez chwilę nie wątpiła, że podjęła dobrą decyzję.
- Lubię pracę z ludźmi, nawet trudnymi. Stresujących sytuacji nie brakuje, ale wiatru w żagle dodaje mi wiara w to, że to co robię ma sens - mówiła wczoraj porucznik Zaremba.
"Wiatru w żagle" funkcjonariuszom mają dodać również awanse oraz odznaki, którymi wczoraj ich uhonorowano. Nastąpiło to w ratuszu, podczas uroczystości z okazji obchodzonego 8 lutego Święta Służby Więziennej.
W spotkaniu wzięli udział m.in. parlamentarzyści, samorządowcy i przedstawiciele innych służb. - To wy jesteście bohaterami tej uroczystości - mówił do funkcjonariuszy Krzysztof Janiszewski, dyrektor ZK nr1.
Poseł Tomasz Szymański podkreślił: - Jeśli się o was mało mówi, to oznacza, że wszystko u was jest w porządku. Życzę wam zatem, aby mówiło się o was jak najmniej.
Czytaj: Grudziądzkie więzienie przejmie areszt śledczy w Chełmnie
Za kratami wyzwań nie brakuje
Starszym szeregowym służby więziennej został Mateusz Brudniewicz, psycholog działu penitencjarnego ZK nr 2. Jakie widzi plusy pracy za kratami? - Przede wszystkim stabilność zatrudnienia - podkreślił pan Mateusz.
A minusy? - Spore obciążenie psychiczne - odpowiedział psycholog z ZK nr 2.
Jakie trzeba mieć cechy, aby odnaleźć się w roli pracownika więzienia? - Cierpliwość, dużo pokory, odwagę, otwartość na wyzwania i dyspozycyjność - wyliczyła Marta Mazurska, kierowniczka oddziału terapeutycznego w ZK nr 2. I dodała: - Nie raz zdarzało się, że nowi pracownicy po zetknięciu się z więziennym światem uznawali: "Nie daję rady, rezygnuję".
Problemem jest m.in. to, że trzeba przyzwyczaić się do- czasami wielogodzinnego - przebywania za więziennym murem.
- Dopiero po kilku latach przestałam czuć się jak w klatce, która zniewala - przyznała Marta Mazurska.
Przygotowują cele dla nowych więźniów
W styczniu 2017 roku w życie mają wejść przepisy, na mocy których polscy przestępcy złapani na terenie Unii Europejskiej będą odsyłani na odsiadkę wyroku do kraju. Nasze więzienia muszą się przygotować do ich przyjęcia.
- Nasz zakład przechodzi przebudowę. Na szczęście są pieniądze na ten cel. Właśnie trwa przygotowanie nowego pawilonu, w którym będzie przebywać 432 osadzonych - dodał płk Janiszewski, dyrektor ZK nr 1.
Odznaki i awanse
Srebrne odznaki:
Krzysztof Czubaszek i Ola Zaremba (oboje Zakład Karny nr 1)
Brązowe odznaki:
Anna Szkodowska, Jarosław Schmidt, Janusz Kanert (wszyscy ZK nr 1) i Tomasz Bryś (ZK nr 2).
Podpułkownikiem została:
Małgorzata Gajdus-Ciborowska, zastępca dyrektora ZK nr 1. Akt nadania stopnia zostanie wręczony 12 lutego w Bydgoszczy, podczas okręgowych obchodów święta SW.
Kapitanami zostali:
Roman Błoński i Grzegorz Zalewski (obaj ZK nr2)
Porucznikiem została:
Mariola Gawron (ZK nr 1)
Starszymi chorążymi zostali:
Grzegorz Pietryka, Mariusz Rutkowski (ZK nr 2)
Starszymi sierżantami sztabowymi zostali:
Jarosław Kopystecki, Anna Lewicka, Małgorzata Sadzińska (ZK nr 1) i Adam Radziszewski (ZK nr 2).
Awanse odebrało jeszcze 26 funkcjonariuszy niższych stopni. 11 mundurowych wyróżniono za wzorowe wykonywanie swoich obowiązków.
Czytaj e-wydanie »