Służba więzienna w Polsce to prawie 30 tys. funkcjonariuszy i pracowników wykonujących niezwykle trudną, odpowiedzialną i często niebezpieczną pracę. Jej początki sięgają 1919 r. kiedy to naczelnik państwa Józef Piłsudski podpisał pierwsze akty prawne, które w ogólnych zarysach ustaliły zasady działania więzień w okresie międzywojennym. Stały się one podwaliną budowania systemu penitencjarnego w naszym kraju.
Okręg bydgoski, obejmujący swoim zasięgiem woj. kujawsko - pomorskie i pomorskie, to ponad 2900 funkcjonariuszy i pracowników pedagogicznych. Właśnie oni uczcili w Koronowie swoje święto.
Wojewódzkie obchody Święta Służby Więziennej rozpoczęła uroczysta msza św. odprawiona w bazylice WNMP w Koronowie przez ks. Ryszarda Hirsza, proboszcza bazyliki, ks. kan. Wojciecha Pyrzewskiego, kapelana ZK nr 1 i nr 2 w Grudziądzu oraz ks. Adama Jabłońskiego, naczelnego kapelana więziennictwa.
Pochodem przez Koronowo
Spod bazyliki orkiestra wojskowa z Torunia pod dowództwem por. Joanny Krause poprowadziła funkcjonariuszy na koronowski rynek. Na czele maszerowały poczty sztandarowe reprezentujące poszczególne jednostki okręgu bydgoskiego: areszty śledcze w Bydgoszczy, Gdańsku, Starogardzie Gdańskim i Wejherowie oraz ZK w Grudziądzu, Inowrocławiu, Koronowie, Kwidzynie i Sztumie. Obecny był także pododdział Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej w Bydgoszczy.
- Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Bydgoszczy to 9 jednostek, 4 areszty śledcze, 5 zakładów karnych i 8 oddziałów zewnętrznych, 9 tysięcy miejsc dla osadzonych - informował podczas gali na koronowskim rynku płk Andrzej Gniot, dyrektor okręgowy służby więziennej w Bydgoszczy.
To on powitał przybyłych gości wśród których był m.in. płk Piotr Sękowski, zastępca dyrektora generalnego służby więziennej. Nie zabrakło też przedstawicieli innych służb mundurowych – wojska, straży pożarnej, policji i straży granicznej. Obecni byli posłowie: Piotr Król i Tomasz Latos oraz samorządowcy m.in. wojewoda pomorski Dariusz Drelich i Patryk Mikołajewskim burmistrz Koronowa.
To Cię może również zainteresować
- Otworzyliśmy się dla społeczeństwa. Zakład Karny w Koronowie też jest przykładem właściwego działania w tym zakresie. Niedawno otwarto strzelnicę sportową, z której korzysta także młodzież. Funkcjonariusze służby więziennej chętnie uczestniczą w akcjach charytatywnych i zbiórkach krwi – podkreślano na gali. Krew honorowo oddać można było także podczas uroczystości w Koronowie. Przy rynku zaparkował krwiobus.
Krzyże, odznaki, awanse
Najważniejszym punktem wojewódzkich obchodów było jednak przekazanie odznaczeń i aktów nadania wyższych stopni służbowych. Wręczono m.in. Srebrny i Brązowe Krzyże Zasługi oraz odznaki „Za zasługi dla więziennictwa”. Mł. chorąży Daria Dąbek otrzymała Order Świętego Pawła Apostoła, patrona służby więziennej. Wręczono także odznaki honorowe. W imieniu awansowanych i odznaczonych za wyróżnienie dziękował ppłk Krystian Wasiński, dyr. Zakładu Karnego nr 1 w Grudziądzu.
Funkcjonariusze przygotowali też wiele atrakcji dla mieszkańców Koronowa. Prowadzono m.in. warsztaty z udzielania pierwszej pomocy, prezentowano środki przymusu bezpośredniego wykorzystywane przez funkcjonariuszy i wyposażenie grupy interwencyjnej. Wśród przechodniów rozdawano łakocie i baloniki, a uczniowie LO w Koronowie dali na rynku pokaz musztry paradnej.
