Jak twierdzi Stanisław Dybał, dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego we Włocławku, kształcenie ustawiczne cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Dlaczego? - Część osób znalazła się poza nową siecią szkół ponadgimnazjalnych, są to absolwenci podstawówek i szkół zawodowych, ale także ludzie starsi, którzy chcą zdobyć średnie wykształcenie - wyjaśnia Dybał. - Dużą zaletą naszego systemu szkolnego jest to, że zalicza się on do tzw. form publicznych, a tym samym jest bezpłatny.
Więcej i więcej
Centra oprócz szkolnych form kształcenia mają także bogatą ofertę pozaszkolną, czyli kursy oraz egzaminy kwalifikacyjne na zdobycie tytułu zawodowego, np. robotnika wykwalifikowanego oraz kursy przygotowujące do egzaminów eksternistycznych w zakresie liceum ogólnokształcącego dla dorosłych w systemie dziennym i zaocznym, techników i liceów zawodowych. W CKU można także odbyć kursy wyuczające i przygotowujące do zawodu oraz kursy doskonalące i aktualizujące wiedzę. Według dyrektora Dybała to właśnie te ostatnie cieszą się największym zainteresowanie. - W ostatnim okresie, szczególnie duże powodzenie mają kursy komputerowe oraz księgowości komputerowej, a także kasy fiskalne - dodaje.
Uzupełnić wiedzę
Kształceniem dorosłych zajmują się także Zakłady Doskonalenia Zawodowego. Można tam kontynuować edukację w studium policealnym lub na tzw. kursach uzupełniających. Jak dowiedzieliśmy się w grudziądzkim ZDZ tam największym zainteresowaniem cieszy się studium policealne na kierunkach informatycznym oraz kosmetycznym, a także kursy uzupełniające m.in. dla osób, które zamierzają parać się przewozem materiałów niebezpiecznych, prowadzeniem wózków widłowych oraz spawaniem. Podobnie jest w Bydgoszczy.
- W obecnych czasach rosnącego bezrobocia, sporo osób jest zainteresowanych przekwalifikowaniem się lub uzupełnieniem kwalifikacji - twierdzi Krystyna Stejka, dyrektor Ośrodka Centrum Edukacji Dorosłych w ZDZ w Bydgoszczy. - Barierą są finanse, nie wszystkich na to stać.
