„Krajna w dialogu pokoleń – partnerstwo dla rozwoju lokalnej kultury” to projekt realizowany z Narodowego Centrum Kultury Dom Kultury + Edycja 2023. Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie postanowiło sfinalizować go Galą Finałową „Tu bije serce Krajny”. To, co w piątek, 29 września, działo się na scenie widowiskowej, w żywy sposób odzwierciedlało kulturę, tradycję oraz dziedzictwo regionu Krajna, w wykonaniu starszych mieszkańców, jak i najmłodszego pokolenia.
Zobacz też: Otwarcie Izdebki Babuni w Wielowiczu. Dla jednych wspomnienia, dla innych lekcja historii
Haft krajeński na co dzień
Dr hab. Dorota Angutek, profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego, zaprezentowała wykład „Twórcza Moc Tradycji", wprowadzając słuchaczy w dziedzictwo Krajny. Jej wykład pozwolił zgłębić tajniki kulturowego dziedzictwa naszego regionu, gdzie historia spotyka się z nowoczesnością, a tradycja jest nieustannie ożywiana. Nie tylko słowem, ale i obrazem. To, że haft krajeński zdobi stroje, serwety, filiżanki, świąteczne bombki czy elementy przestrzeni miejskiej, mieszkańcy mieli świadomość od dawna. Ale czy wiedzieliście, że można nim zdobić ciało? Taki przykładem tradycji wynalezionej opartej na motywie haftu krajeńskiego jest świąteczne nakrycie stołu, tatuaż, a nawet makijaż!
W pielęgnowanie i rozwijanie bogatej tradycji Krajny zaangażowana jest znana mieszkańcom pani Barbara Niekłań. To właśnie jej zbiory zasiliły sępoleńską Izbę Dziedzictwa Kulturowego, która działa od roku i jest miejscem ocalenia od zapomnienia kulturowej tożsamości. Wyrazem podziękowania było wręczenie pani Barbarze bukietu kwiatów.
Gwara krajeńska
Zaprezentowano również materiał multimedialny pt. „Dzieci Krajny - Młode Pokolenie Tradycji", który ukazuje zaangażowanie uczniów szkół i przedszkoli z gminy Sępólno Krajeńskie w kultywowanie tradycji krajeńskiej. To właśnie najmłodsze pokolenia tworzy łączy przeszłość z teraźniejszością. Na scenie zatańczyły dzieci z zespołu „Modraki”, który działa w Wiejskim Ośrodku Kultury w Lutowie.
Zwieńczeniem gali był spektakl teatralny z elementami gwary krajeńskiej „Pani Rózia wyjechała” w wykonaniu Teatru Bakro. Lokalni aktorzy zaprezentowali opowieść z życia dawnej wsi, z jednej strony bawiącą, z drugiej - sentymentalną.
Zobacz zdjęcia z Gali Finałowej "Tu bije serce Krajny":
