Od 15 lat w Aleksandrowie Kujawskim przyznawane są Róże Burmistrza, które stały się jednym z najważniejszych wydarzeń w mieście.
- Róże Burmistrza przyciągają zainteresowanie i to nie tylko dlatego, że to jedna z najlepszych imprez w roku, ale również dlatego, że jest opowieścią o kobietach, które w różnych obszarach aktywności społecznej i zawodowej inspirują i otrzymują wyróżnienia stajać się przy tym kolejnymi laureatkami Róż Burmistrza – mówił otwierając 15. galę burmistrz, Arkadiusz Gralak.
Od 2010 roku aż 74 kobiet zostało nagrodzonych statuetką Róży Burmistrza. Każda z nich to historia pełna pasji i zaangażowania, która zasługuje na uznanie. W 2025 roku do grona laureatek dołączyło sześć niezwykłych kobiet, które swoją pracą i poświęceniem zasłużyły na ten prestiżowy tytuł.
W 2025 roku Róże Burmistrza otrzymały:
dr Danuta Gogiew-Bubak
Teresa Ciborska
Paulina Ciarkowska i Karolina Jankowska
Daria Misiura
Inez Grzelińska
W imieniu dr Danuty Gogiew-Bubak nagrodę odebrała jej córka. Pani doktor od 49 lat pracuje w aleksandrowskim szpitalu, gdzie obecnie przyjmuje pacjentów w poradni chirurgicznej. Jej długoletnia praca i oddanie pacjentom zostały docenione przez społeczność lokalną.
Teresa Ciborska to długoletnia członkini Klubu Seniora „Złoty Wiek”, gdzie przez wiele lat z mężem działała jako dokumentalistka, dbając o zachowanie historii i tradycji klubu.
Na zakończenie gali wystąpiła piosenkarka Iwona Węgrowska, która swoim występem uświetniła to wyjątkowe wydarzenie. Dla wszystkich uczestniczek przygotowano także słodki poczęstunek, a biletem wstępu na galę był kwiatek.
Paulina Ciarkowska i Karolina Jankowska od 20 lat pracują w MOPS w Aleksandrowie Kujawskim, gdzie prowadzą świetlice środowiskowe dla dzieci i młodzieży. W ubiegłym roku zostały uhonorowane nagrodą marszałka Stalowym Aniołem.
Daria Misiura od 2007 prowadzi praktykę weterynaryjną. Tylko w 2024 przyjęła ponad 3000 zwierzęcych pacjentów tylko z terenu miasta.
Inez Grzelińska prowadzi zakład kamieniarski i wykonała kilka prac na terenie miasta. Wśród nich są prace rewitalizacyjne przy zbiorowej mogile ofiar hitleryzmu z lat 1939 – 1945, ofiar bombardowania, a także na Ukraińskim Cmentarzu Wojskowym.
