Medal Hereditas Saeculorum za modernizację Biblioteki Miejskiej w Grudziądzu
"Dziedzictwo wieków" to marszałkowski konkurs, w którym doceniane są działania na rzecz zabytków - ich konserwacji i restauracji - a także osoby zaangażowane w działania muzealne. W tym roku konkurs przeprowadzono po raz 13. Gala ogłoszenia wyników odbyła się w czwartek, w ratuszu Muzeum Okręgowego w Toruniu.
Główną nagrodą medalem Hereditas Saeculorum, w kategorii "Za prace konserwatorskie i restauratorskie” nagrodzono zakończoną wiosną tego roku modernizację gmachu Biblioteki Miejskiej im. Wiktora Kulerskiego w Grudziądzu. Przypomnijmy, że w trakcie tych prac zmodernizowano zabytkowe wnętrza budynku książnicy przy ul. Legionów 28 oraz przywrócono historyczny wygląd ogrodowi placówki.

Podczas czwartkowej gali w Muzeum Okręgowym w Toruniu, medal odebrał Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.
Wyróżnieni zostali też wykonawcy tej modernizacji:
Krzysztof Ziółkowski, firma ORKO Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane
z Grudziądza – wykonawca prac konserwatorskichBarbara Mrożkiewicz, kierownik prac konserwatorskich przy bibliotece
Paweł Wasiucionek, firma Ogólnobudowlana Paweł Wasiucionek z Dolnej Grupy – wykonawca

W ramach konkursu doceniono też Annę Wajler, historyka, starszy kustosz Muzeum im. Ks. Dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu. Otrzymała ona honorową statuetkę "Musejon" . To nagroda za organizację wydarzeń, publikacje i inne działania promujące lokalne dziedzictwo.
O nagrodzie dla Anny Wajler piszemy:
Modernizacja Biblioteki Miejskiej w Grudziądzu
Modernizację wspaniałego, zabytkowego (jego budowę zakończono w 1912 roku) gmachu grudziądzkiej biblioteki, przy ul. Legionów 28 oficjalnie zakończono w kwietniu bieżącego roku. Prace modernizacyjne trwały około 1,5 roku.

W ramach modernizacji m.in.:
do gmachu dobudowano przeszkloną windę, którą można wjechać na każde piętro biblioteki,
na parterze połączono pomieszczenia, dzięki czemu powstała duża sala wielofunkcyjna, którą wyposażono w nowoczesny system audiowizualny
przebudowano toalety, a jedną z nich dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych.
w czytelni głównej, na drugim piętrze, wykonano kapitalny remont instalacji elektrycznej, zdemontowano podwieszany sufit.
W czytelniach, ale także innych pomieszczeniach biblioteki wymieniono meble.
Zrewitalizowano ogród biblioteki, któremu przywrócono wygląd z początku XX wieku: ustawiono ławeczki, nasadzono m.in. róże w historycznych odmianach, zainstalowano system automatycznego nawadniania roślin, a także oświetlenie ogrodu frontowego.
Przy wejściu głównym do gmachu zamontowano znacznik dźwiękowy "totupoint", ułatwiający poruszanie się po placówce osobom z niepełnosprawnością wzroku. Nad klamkami drzwi do pomieszczeń umieszczono tabliczki z napisami w języku Braille'a.
Prace te kosztowały ponad 3,3 mln zł, z czego 2,25 mln zł to dofinansowanie pozyskane przez bibliotekę z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Otwarcie zmodernizowanej biblioteki relacjonowaliśmy tutaj: Biblioteka Miejska w Grudziądzu przeszła dużą modernizację. Zabytek zyskał nowoczesne wnętrza.
Przypomnijmy, że w 2019 roku w Bibliotece Miejskiej w Grudziądzu zakończono renowację holu, podczas którego odnowiono liczące ponad 100 lat polichromie. Prace te były finiszem kilkuletnich remontów zabytkowego gmachu. O tym informowaliśmy tutaj: Tak pięknie jak sto lat temu po renowacji wygląda hol Biblioteki Miejskiej w Grudziądzu

Przypomnijmy też, że w ubiegłym roku medalem "Hereditas Saeculorum" nagrodzona została modernizacja spichlerzy w Grudziądzu, w których utworzono Muzeum Handlu Wiślanego "Flis". O tym informowaliśmy TUTAJ: Medal dla Macieja Glamowskiego. Nagroda dla Muzeum "Flis" w wojewódzkich konkursach "Dziedzictwo wieków" i Musejon
O pracach modernizacyjnych w Bibliotece Miejskiej w Grudziądzu informowaliśmy:
