
Gardenia - podlewanie
Choć gardenia pochodzi z klimatu tropikalnego, to w naszych polskich warunkach temperatura otoczenia jest inna i roślina ta ma zupełnie inną gospodarkę wodną, niż w warunkach naturalnych. Przelewanie gardenii spowoduje, że będą jej gniły korzenie, roślina zmarnieje, nie będzie kwitła, a liście nie będą mięsiste i ciemnozielone i pojawią się na nich brzydkie brązowe plamy.

Gardenia - podłoże, nawożenie
Gleba dla gardenii powinna być żyzna, przepuszczalna i lekko kwaśna. Roślina ta nie toleruje zasadowego pH. Ważne jest także, aby podłoże było dobrze zdrenowane, co zapobiegnie zastojowi wody, który może prowadzić do gnicia korzeni.
Gardenię należy odżywiać - będzie dobrze kwitła. O odżywkach warto pamiętać zwłaszcza przed okresem kwitnienia - to wzmocni roślinę i zwiększy ilość zawiązków kwiatowych. Należy unikać nawozów o wysokiej zawartości wapnia, które mogą zaszkodzić roślinie.

Gardenia - odżywka
Gardenia ma dużo liści, do tego są one mięsiste, dlatego potrzebuje nawozu zawierającego azot. Natomiast do obfitego kwitnienia potrzebny jest potas i fosfor.
Idealną domową odżywką dla gardenii będzie nawóz z fusów po kawie, gdyż fusy są bogate w azot, magnez, fosfor i potas. Na następnym slajdzie znajdziesz przepis na taki domowy nawóz z fusów.

Nawóz z fusów po kawie dla gardenii
Tak przygotujesz nawóz z fusów od kawy:
Do przygotowania nawozu potrzebne są fusy z kawy i woda. Fusy zalej wodą, zostaw na około godzinę, by składniki z fusów przeszły do wody. Gotowe.
Jeśli chcesz użyć gotowego nawozu, użyj nawozu sztucznego (mineralnego) do roślin kwitnących kwasolubnych.