MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gąsawa złoży wniosek o nadanie praw miejskich. Po 90 latach od ich odebrania ta miejscowość w powiecie żnińskim ma szansę stać się miastem

Szymon Cieślak
Szymon Cieślak
Na sesji, podczas której podjęto decyzję o złożeniu wniosku o nadanie praw miejskich Gąsawie, przemawiał m.in. wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.
Na sesji, podczas której podjęto decyzję o złożeniu wniosku o nadanie praw miejskich Gąsawie, przemawiał m.in. wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. Screen Facebook
W czwartek (23.03.2023) radni z Gąsawy podjęli uchwałę w sprawie wystąpienia z wnioskiem o nadanie statusu miasta miejscowości Gąsawa.

W grudniu 2022 ministerstwo administracji wystąpiło do sześciu wsi w województwie kujawsko-pomorskim (w tym do Gąsawy i Rogowa w powiecie żnińskim), z propozycją aby złożyły one wnioski o zmianę statusu miejscowości ze wsi na miasto. Tym samym gminy miały okazję z wiejskich stać się miejsko--wiejskimi. Z oferty tej skorzystała gmina Gąsawa, choć czasu nie było wiele zarówno na napisanie wniosku, jak i na konsultacje z mieszkańcami całej gminy. Wniosek należy złożyć do końca marca 2023 roku.

- Decyzja naszej rady była szybka i po kilku spotkaniach zdawaliśmy sobie sprawę, że nie mieliśmy wiele czasu żeby dopełnić wszelkich formalności. W związku z czym Urząd Gminy Gąsawa stanął na wysokości zadania, dopełnił wszelkich formalności, jeżeli chodzi o procedurę administracyjną. Natomiast my wyznaczyliśmy kierunek, podjęliśmy stosowną uchwałę 5 stycznia 2023 roku w celu przeprowadzenia konsultacji społecznych - powiedział Mariusz Kazik, przewodniczący Rady Gminy w Gąsawie.

Podczas sesji głos zajął Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko -pomorski.

- To historycxzny moment w państwa samorządzie. To, że jest sześć samorządów w województwie kujawsko-pomorskim wytypowanych, które mają szansę na pozytywną decyzję Rady Ministrów, to jest przede wszystkim wasza decyzja: radnych, mieszkańców, całej społeczności gmina Gąsawa. Z tego co przeczytałem w państwa wniosku, zdecydowana większość mieszkańców jest za tym, aby Gąsawa stała się miastem - powiedział wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Wspomniał także, że Gąsawa prawa miejskie straciła w 1934 roku. A nadanie praw miejskich nastąpi z dniem 1 stycznia 2024 roku, a więc równe 90 lat. Dodał także, że w tym roku mija setna rocznica odkrycia archeologicznego na półwyspie biskupińskim. Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz przypomniał także o pieniądzach rządowych jakie w ostatnich latach otrzymała gmina Gąsawa: np. 1100 000 z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, czy Program Inwestycji Strategicznych Polski Ład - 19 mln. zł. w trzech edycjach tego programu.

- Postawiliście państwo prawie wszystkie pieniądze na drogi. To jest bardzo dobra decyzja, bo przeszło 17 mln. zł. Jest też trasa rowerowa, termomodernizacja budynków biblioteki i posterunku policji, który chcemy przywrócić - dodał wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Za przyjęciem uchwały w sprawie wystąpienia z wnioskiem o nadanie statusu miasta miejscowości Gąsawa zagłoswało 13 osób, przy dwóch głosach wstrzymujących.

od 7 lat
Wideo

Politycy wspominają swoje mamy!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska