Projekt złożył w Sejmie w październiku klub poselski Lewica za pośrednictwem posła Janusza Zemke. Było to po wizycie Wojciecha Olejniczaka we Włocławku, który dwukrotnie przejechał włocławski odcinek drogi nr 1. Wcześniej radni skierowali apel do Sejmu o zmiany w prawie. Chodziło o to, żeby to budżet państwa finansował remont i przebudowę takich dróg jak "jedynka".
Remonty dróg krajowych - zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą - finansowane są przez budżet państwa. Nie dotyczy to odcinków, które przebiegają przez miasta na prawach powiatu, a tak jest we Włocławku.
Potrzeba 300 mln zł
Według szacunkowych danych, modernizacja krajowej "jedynki" we Włocławku będzie kosztować około 300 mln zł. Władze miasta starają się o zdobycie pieniędzy z funduszy unijnych. Były próby wpisania tej inwestycji na listę indykatywną programu "Infrastruktura i Środowisko". Niestety, nie powiodły się. Urząd Miasta zdecydował w końcu, że za własne pieniądze rozpocznie remont odcinka drogi od mostu na Zgłowiączce do ul. Nowomiejskiej.
Przebiegająca przez Włocławek droga krajowa nr 1 została wybudowana w drugiej połowie lat 70. Przez miasto przejeżdża w ciągu doby około 30 tysięcy samochodów.
Obecnie Włocławek czeka na rozstrzygnięcie konkursu w ramach programu "Infrastruktura i Środowisko". Nie czeka jednak bezczynnie. Władze miasta przygotowują się do rozpoczęcia remontu "jedynki" na odcinku dwóch kilometrów.
Te prace mają pochłonąć z budżetu miasta 40 milionów złotych. Prezydent Włocławka Andrzej Pałucki chciałby, aby pieniądze na remont pochodziły też z obligacji miejskich. Ale obligacji jeszcze nie ma. Nie ma nawet uchwały Rady Miasta w sprawie ich emisji. Za to są plany rozpoczęcia remontu w lipcu.
Włocławek czeka
Zmiany w ustawie o drogach publicznych są oczekiwane przez władze Włocławka. - Jeśli GDDKiA przejmie "jedynkę", odpadną nam wydatki na utrzymanie, a nie są one małe, pochłaniają większość subwencji - podkreśla Monika Budzeniusz, rzeczniczka prezydenta. Miejski Zarząd Dróg także nie ukrywa, że finansowo to się miastu opłaci.
W przyszłym tygodniu pozytywnie zaopiniowany projekt ustawy ma być głosowany w Sejmie.