Jak mądrze wybrać zawód?
Bardzo ważne jest, aby młodzi ludzie przy podejmowaniu takiej decyzji wzięli pod uwagę predyspozycje fizyczne i psychiczne. Mam tu na myśli osoby przewlekle chore, nie tylko niepełnosprawne w powszechnym tego słowa znaczeniu, ale także inne, pozostające pod stałą opieką lekarza specjalisty. Stan zdrowia może bowiem przeszkadzać w realizacji niektórych życiowych planów.
Młodzież i rodzice mają taką świadomość?
Młodzi często bagatelizują swoje dolegliwości. Postępują tak również rodzice. Co więcej, zdarza się, że ukrywają oni stan zdrowia dziecka podczas wizyty lekarskiej. Nie zdają sobie sprawy z tego, że uczeń może mieć potem poważne problemy. Zgodę na naukę dziecka w zasadniczej szkole zawodowej i technikum wydaje lekarz medycyny pracy.
Dlaczego zgoda lekarza jest taka istotna?
Przy chorobach przewlekłych dolegliwości mogą się bowiem nasilać przy wykonywaniu pracy szkodliwej dla zdrowia. Na przykład, dla alergików nieodpowiedni może być zawód fryzjera lub praca w miejscach o dużym zapyleniu. Jeśli ktoś lekceważy stan zdrowia, musi liczyć się z konsekwencjami. W najbardziej skrajnych przypadkach po 10-15 latach choroba może rozwinąć się na tyle, że konieczne będzie przejście na rentę. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice rozmawiali z dziećmi na temat ich dalszej drogi zawodowej, uwzględniając także stan zdrowia.
Są jakieś rozwiązania, które umożliwiają uczniom realizację planów mimo choroby?
Nie wszyscy rodzice wiedzą, że mogą zwrócić się do poradni psychologiczno-pedagogicznej o opinię o stanie zdrowia dziecka. Opinia ta daje pewne preferencje przy rekrutacji, co jest ważne w przypadku dużej liczby kandydatów do szkoły. Dołączana jest ona do dokumentów ucznia. W poradniach można też uzyskać pomoc przy wyborze zawodu. Często przychodzą do nas rodzice z dziećmi, gdy brakuje im pomysłu na dalsze kształcenie albo mają różne zdania na ten temat. W wielu gimnazjach są też szkolni liderzy doradztwa zawodowego.
Joanna Serafinowicz była uczestnikiem konferencji "Zawód dla każdego?", która odbyła się w środę w Zespole Szkół Drzewnych w Bydgoszczy. Wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele PFRON-u, UKW w Bydgoszczy oraz instytucji i placówek związanych z rozwojem zawodowym.
Czytaj e-wydanie »