W piątek i sobotę słupki rtęci w województwie kujawsko-pomorskim pokazują od 28 do 32 stopni Celsjusza. Tak wysokie temperatury utrzymują się na terenie większości kraju.

Upałom mogą towarzyszyć burze, które pojawią się nad województwami kujawsko-pomorskim i pomorskim już w piątek, 1 czerwca po południu. Towarzyszyć im może również porywisty wiatr osiągający prędkość do 70 kilometrów na godzinę. Synoptycy ostrzegają także przed opadami deszczu oraz gradu. Ostrzeżenie meteorologiczne dotyczy również nocy z piątku na sobotę.
Zagrzmi także w województwach zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim, łódzkim, śląskim i małopolskim.
(windy.com)
Podinsp. Monika Chlebicz, rzecznik komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy radzi usunąć z balkonów i tarasów przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stworzyć dodatkowe zagrożenie. Zabezpieczmy okna i drzwi by nie otworzyły się pod naporem wiatru. Pamiętajmy również, że w czasie burzy nie należy podchodzić do okien. Rozsądny domownik wyłączy też urządzenia elektryczne i gazowe, a także telefon komórkowy.
[
](http://pl.sat24.com/pl)
(SAT24.com)
W czasie burzy nie warto wychodzić z domu. W domu jednorodzinnym trzeba zastanowić się nad ewentualnością ewakuacji po zerwaniu dachu. Nawałnicę można przeczekać w piwnicy, siadając pod ścianą nośną, z daleka od drzwi i okien.
Na otwartej przestrzeni trzeba poszukać schronienia. Najlepsze zapewnia uziemiony budynek. Jeśli go w pobliżu nie ma, schrońmy się po mostem, przepustem lub inną solidną konstrukcją. Jeżeli nie mamy i takiej możliwości, ukryjmy się w zagłębieniu terenu - w rowie, dole itp. Podczas burzy nie chrońmy się pod drzewami ani metalowymi konstrukcjami.
Na wodzie zagrożeniem są pieruny i fale. Wodniacy powinni jak najszybciej schronić się na brzegu, kierując się przedstawionymi wyżej uwagami.
Burze, którym towarzyszy silny wiatr i ulewny deszcz czy grad - spędzają sen z powiek rolników. W ciągu kilku minut można stracić uprawy na polach czy szklarnie.