
Grzybobranie w Kujawsko-Pomorskiem. Najlepsze miejsca
Koziki i wiklinowe koszyki czekają - amatorzy grzybów szykują się na łowy.
Grzybiarze z reguły nie dzielą się swoimi ulubionymi lokalizacjami, ale kilka osób uchyliło rąbek tajemnicy. Podpowiadamy zatem, gdzie najlepiej zbierać grzyby. Sprawdźcie, warto gdzie poszukiwać prawdziwków, gdzie kozaków, a gdzie najczęściej czekają w regionie maślaki.
Zobaczcie koniecznie naszą galerię!
Uczulamy też, nie każdy grzyb powinien trafić na Twój talerz. Pomiędzy czerwcem a listopadem w lasach czyha m.in. muchomor zielonawy (sromotnikowy), który jest silnie trujący! To właśnie on odpowiada za większość zgonów spowodowanych zatruciami grzybami. Kiedy muchomor waży średnio ok. 60 gram, śmiertelną dawkę może stanowić już 30 g! Niedoświadczeni grzybiarze mylą czasem muchomora sromotnikowego z gąską zielonką czy gołąbkiem zielonawym.
Srebrna łyżeczka i gorzki smak nas nie uratują - spożycie tych grzybów może się źle skończyć
Jeśli nie jesteście pewni co do swoich leśnych zbiorów, szczegółowe informacje na temat dyżurów ekspertów można znaleźć na stronie internetowej sanepidu. Porady są darmowe. Uwaga! Ocenie mogą podlegać jedynie grzyby świeżo zebrane (w dniu zbioru). Wyjątkowo – w przypadku zbiorów weekendowych – możliwa jest konsultacja w poniedziałek. Konieczne jest jednak przechowanie grzybów w suchym, chłodnym i przewiewnym miejscu.
O czym należy pamiętać idąc na grzyby? Oto kilka wskazówek, które powinien znać każdy miłośnik grzybobrania:
Źródło: Agencja TVN
Dostawca: x-news

Gdzie wybrać się na grzyby - okolice Grudziądza i Świecia
- Na wysyp grzybów, zwłaszcza kurek i kani, można zazwyczaj trafić w podgrudziądzkiej Grupie - zdradza Wioletta Majewska.
Gdzie jeszcze warto zajrzeć?
- Całą rodziną odwiedzamy Rulewo (za Grupą), gdzie przeważnie zbieramy podgrzybki, miodaki. Trafiają się też maślaki, czasem - kanie, sowy. Polecam też Dubielno koło Świecia, gdzie można znaleźć kurki. Ba, bywa że i borowiki szlachetne - wylicza pani Wioletta.

Gdzie wybrać się na grzyby - Bory Tucholskie
Nie gwarantujemy, że traficie na taki okaz, jak pan Edward, który znalazł pod Zieloną Górą prawdziwka o wadze 1,88 kg i obwodzie kapelusza 89 cm, ale na prawdziwki możecie trafić w Borach Tucholskich.
- Moje ulubione miejsca do zbierania to okolice wsi Pięćmorgi i Borowy Młyn - mówi Tomasz Jaroszewski, Czytelnik Gazety Pomorskiej. - W Borach Tucholskich najczęściej zbieram podgrzybki, koźlarze, rydze, maślaki. Dodajmy, że to zachwycające tereny, goszcząc tutaj można się zresetować, wyciszyć. Z doświadczenia wiem, że prawdziwków najwięcej jest w lesie liściastym, gdzie jest dużo dębiny. Podgrzybki znajdziemy na terenie lasów iglastych. Koźlarza spotkamy tam, gdzie jest znaczna ilość brzozy.
UWAGA! Nadleśnictwo Tuchola wprowadziło czasowy zakaz wstępu do lasu na terenie leśnictw: Rudzki Most, Skrajna, Żalno, Żółwiniec, Żółwiniec-Szkółka, Kiełpiński Most, Plaskosz.

Gdzie zbierać grzyby - okolice Bydgoszczy
Doświadczeni grzybiarze z Bydgoszczy polecają okolice Zalewu Koronowskiego, starą trasę Bydgoszcz - Toruń, las za Chmielnikami, okolice Ostromecka, las za Murowańcem (jadąc z Bydgoszczy na Szubin skręć w lewo na Murowaniec, pokonaj około 2 km, aż zobaczysz las).