W jednym miejscu zebrano ponad 600 ofert pracy i praktyk we wszystkich regionach Polski oraz za granicą.
Są tam propozycje dotyczące pracy stałej i tymczasowej, nie wymagającej doświadczenia i takiej, w której niezbędna jest już wiedza i wstępne przygotowanie zawodowe. W nowej części giełdy infoPraca. pl znajduje się też kalendarium targów pracy oraz Strefa Studenta, w której zamieszczane są informacje przydatne podczas procesu rekrutacji.
Jakie są oczekiwania?
- Stworzenie nowego kanału, w którym zebraliśmy oferty praktyk i pracy dla studentów i absolwentów wynika z dużego zapotrzebowania na młodych i kreatywnych pracowników. Z kolei studenci szukają pracy o elastycznych godzinach zatrudnienia, lub takiej, która ma im zapewnić fundusze na opłacenie uczelni, stancji lub na wakacje. Rynek pracy dla studentów i absolwentów jest niezwykle różnorodny i w zgromadzonych przez nas ofertach znalazło to pełne odzwierciedlenie - mówi Beata Szilf-Nitka, country manager infoPraca. pl.
Wielu absolwentów uczelni wyższych zaraz po ich ukończeniu chciałoby zarabiać powyżej 2 tysięcy netto miesięcznie - wynika z ankiety przeprowadzonej przez Niezależny Związek Studentów wiosną tego roku. Dla 30% ankietowanych wymarzone wynagrodzenie to kwota powyżej 3 tysięcy netto. Biorąc pod uwagę typ uczelni, najwyższe oczekiwania mają absolwenci uczelni technicznych i medycznych - odpowiednio ponad 66% i 67% badanych z tych typów szkół chciałoby zarabiać powyżej 2,5 tys. netto miesięcznie tuż po ukończeniu studiów.
Sonda odpowie na pytania
Temat aspiracji zawodowych absolwentów uczelni wyższych jest dobrze udokumentowana w badaniach statystycznych i socjologicznych. Brak jednak aktualnych analiz, które próbowałyby opisać zjawisko pracy młodych, studiujących ludzi. Upowszechnienie prywatnych uczelni, wzrost kosztów utrzymania, brak nowych akademików powoduje, że na rynku pracy coraz liczniejsza jest grupa młodych osób, które poszukują źródeł dochodów i jednocześnie się uczą.
- Chcemy lepiej poznać potrzeby tej grupy i dlatego przygotowaliśmy wraz z Niezależnym Związkiem Studentów sondę, którą zamieściliśmy na portalu infoPraca. pl. Pytamy w niej między innymi o to, na którym roku studiów po raz pierwszy studenci podejmują pracę, ile zarabiają, na co wydają pieniądze i czy szukają zajęcia, które jest zgodne z ich kierunkiem studiów. Mamy nadzieję, że studenci i absolwenci wezmą w niej liczny udział, dzięki czemu zdobędziemy więcej informacji o tym, dlaczego i jakiej pracy poszukują - powiedziała Beata Szilf-Nitka.
- Zdecydowaliśmy się wesprzeć sondę serwisu InfoPraca. pl, gdyż doskonale koresponduje ona z naszą akcją "Drogowskazy Kariery". Znamy problemy studentów związane z poszukiwaniem pracy w czasie studiów i zaraz po ich ukończeniu, a ankieta zrealizowana z serwisem infoPraca. pl pozwoli nam je jeszcze lepiej opisać i działać na rzecz naszego środowiska - dodał Piotr Wiaderny, prezes Zarządu Krajowego Niezależnego Związku Studentów.
Formy aktywności
Rosnące zapotrzebowanie na wykształcony pracowników powoduje, że np. firmy informatyczne rozpoczynają wstępną rekrutację już wśród studentów na drugim lub trzecim roku studiów. Często odbywa się to za pośrednictwem praktyk zawodowych.
Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez NZS w ramach programu "Ścieżki kariery", 70% badanych studentów podnosi własną konkurencyjność na rynku pracy poprzez naukę języków obcych, a pond 40% uczestniczy w praktykach i stażach studenckich. Wśród innych form aktywności znalazło się umieszczenie CV w internetowej giełdzie pracy, uczestniczenie w kursach doszkalających i w targach pracy.