W Szkole Podstawowej nr 1 w Więcborku uczniowie do trzeciego egzaminu podeszli z większym spokojem niż w poprzednich dniach - Nie denerwuję się. Gorzej było w czwartek, szczególnie z biologii. Z części humanistycznej poszło mi dobrze. Podobał mi się temat rozprawki. Dziś to już tylko formalność. Piszę z języka angielskiego. Wybieram się na kierunek informatyczny do więcborskiego technikum- mówił gimnazjalista Patryk Darka.
Część uczniów ma już sprecyzowane plany, inni jeszcze się zastanawiają. Martyna i Marta przyznały się, że dzień wcześniej powtarzały najważniejsze zagadnienia z języka angielskiego. Po skończeniu szkoły kierują się na Bydgoszcz - Ja wybrałem logistykę w technikum w Więcborku - dodał Arek - My jeszcze nie wybraliśmy - twierdzili zgodnie Wiktoria, Igor i Oliwia.
W tej szkole do egzaminów przystąpiło 73 gimnazjalistów- W komisjach są tylko nauczyciele z naszej i sąsiedniej szkoły. Nie musiałam korzystać z dodatkowego rozporządzenia. Dziś jest 5 komisji. W poniedziałek do egzaminu przystąpi 42 ósmoklasistów. Jak widać, młodzież jest uśmiechnięta, nie denerwują się - zauważyła dyrektor szkoły Ilona Sobecka-Gruszczyńska.
Ósmoklasiści napiszą egzamin
Wszystko wskazuje na to, że egzaminy ósmoklasistów nie są zagrożone - Korzystamy ze wszystkich możliwych form wsparcia. W komisjach będą nauczyciele z naszych gminnych szkół i z ościennych gmin. Będą też pracownicy administracji, którzy mają wyższe wykształcenie z uprawnieniami pedagogicznymi, np. nasze sekretarki. Do składu komisji włączyliśmy również dwie osoby, które na co dzień nie pracują w oświacie. Ja również zasiądę w komisji jako wolontariusz. Nie zostawię dyrektorów w tej trudnej sytuacji, deklaruję pomoc - informuje Marek Tymecki, dyrektor Zakładu Obsługi Oświaty Samorządowej w Sępólnie Krajeńskim.
W sępoleńskiej gminie do egzaminów przystąpi 148 ósmoklasistów z 8 oddziałów- Musimy zapewnić wszystkim dzieciom wymagane warunki. W naszych placówkach są dzieci z różnym stopniem niepełnosprawności i dysfunkcjami: dysleksją, dysgrafią, autyzmem. One muszą mieć odrębne zespoły egzaminacyjne, nie da się ich połączyć z ogółem. Najtrudniej będzie w środę, gdy uczniowie będą pisać testy z języków obcych - dodaje dyrektor Tymecki.
Szefowe oświaty w Kamieniu Krajeńskim i Więcborku także zapewniają, że mimo perturbacji z obsadzeniem komisji, egzaminy dla uczniów klas ósmych odbędą się zgodnie z planem.
Jak dotąd, tylko Szkoła Podstawowa w Zakrzewku (gm. Więcbork) odstąpiła od strajku. Od środy nauczyciele prowadzą zajęcia dydaktyczne - Rodzice i uczniowie nie wybaczyliby nauczycielom, gdybyśmy zamknęli im drogę do wymarzonych szkół, bo dzieci nie przystąpiły do egzaminów. Rząd się tym nie przejmuje. Zrzuca ten problem na barki dyrektorów - podsumowuje Marek Tymecki.
PiS obiecuje: 500 plus na pierwsze dziecko, "13" emerytura dla najstarszych
