Rekrutacja odbywa się po raz siódmy elektronicznie. Trzecioklasiści mogą startować maksymalnie do trzech placówek. - Kolejność wytypowanych szkół nie ma znaczenia, natomiast bierzemy pod uwagę kolejność wybranych klas - mówi Krzysztof Gatz, inspektor w Wydziale Edukacji Urzędu Miasta. - System podczas rozdziału miejsc będzie próbował przydzielić kandydata do oddziału znajdującego się możliwie najwyżej na jego liście wyboru.
Zaloguj się i wybieraj
Gimnazjaliści z Bydgoszczy już mogą logować się na swoje konto wpisując identyfikator i hasło, które dostali w swoim gimnazjum. No i wybrać szkołę.
Według stworzonej przez ucznia listy z wybranymi placówkami, zostanie automatycznie utworzone podanie. Kandydat musi je wydrukować i dostarczyć do wytypowanej przez siebie szkoły pierwszego wyboru, czyli tej, która znajduje się na pierwszym miejscu listy preferencji. Musi zrobić to do 20 czerwca - to ostateczny termin składania podań.
Szkoły do 22 czerwca sprawdzą dokumenty. Gimnazjum, do którego chodzi kandydat, do 27 czerwca wprowadzi wyniki testu gimnazjalnego, oceny ze świadectwa i inne osiągnięcia.
Kto mnie przyjmie?
Dwa dni później, uczeń, logując się na swoje konto albo odwiedzając szkołę pierwszego wyboru, sprawdzi, do jakiej szkoły i jakiej klasy się dostał. Do 1 lipca musi potwierdzić wolę przyjęcia do szkoły, która go przyjęła.
Szkoły średnie, prowadzone przez miasto, dysponują w sumie 4275 miejscami. W tym roku gimnazja ukończy 3100 młodych bydgoszczan.
- Szacujemy jednak, że liczba uczniów, którzy rozpoczną naukę w placówkach ponadgimnazjalnych, wzrośnie o około 30 procent. To dlatego, że do bydgoszczan dołączą uczniowie ze szkół niepublicznych i z gmin ościennych - dodaje Gatz.
Czytaj e-wydanie »