https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gips odzyskuje pole

(MKJ)
Gąbkowanie - to ważny element nakładania gipsowego tynku
Gąbkowanie - to ważny element nakładania gipsowego tynku Fot. Baumit
Oferta rynkowa gotowych mieszanek tynkarskich jest coraz bogatsza.

Począwszy od tradycyjnych cementowo-wapiennych poprzez czysto wapienne i gliniane, aż do najczęściej stosowanych ostatnio wewnątrz pomieszczeń - tynków gipsowych.

Czasy, kiedy na budowę zamawiana była wywrotka piasku, cement i wapno, a następnie w betoniarce wykonywano zaprawę tynkarską, powoli przechodzą do historii.

Nie gwarantują jakości, potrzebują gładzi
Produkty wykonywane w ten sposób nie gwarantują stałej jakości, co bezpośrednio przekłada się na nieprawidłowe funkcjonowanie tynku.

Powierzchnia wyprawy jest nierównomierna i przeważnie dodatkowo wymaga nakładania gładzi. Ten sposób wykonywania tynków powoduje znaczne wydłużenie czasu pracy i konieczność zaangażowania większej liczby osób, co podnosi koszty robocizny. Musimy się również liczyć z dużymi stratami materiału.

Wszystko to sprawia, że inwestorzy coraz częściej decydują się na zakup gotowych mieszanek tynkarskich, oszczędzających materiał, czas i pieniądze, a przy tym wszystkim zachowujących wysokie właściwości techniczne. Biorąc pod uwagę wszystkie zalety gotowych mieszanek oraz ich relatywnie niską cenę, okazuje się, że w tej chwili nie ma lepszej alternatywy.

Poczciwy gips wspina się na szczyty
Jako materiał budowlany gips znany jest już od dawna. Jednak w ostatnich latach notuje się największy wzrost zużycia tego materiału.
Powodem jest m.in. powszechne stosowanie w budownictwie mieszkaniowym, obiektach użyteczności publicznej (szpitalach, biurach, szkołach), obiektach usługowych (hotelach, marketach, bankach) oraz domkach jednorodzinnych.
Dobry na beton, pustak i bloczek

O popularności tynków gipsowych świadczy możliwość wszechstronnego wykorzystania tego materiału.

Produkty gipsowe idealnie nadają się na każdy rodzaj podłoża: betonowe, z pustaków ceramicznych, czy też na gazobeton lub bloczki silikatowe.
Tynki gipsowe najczęściej są mieszane agregatem i nakładane maszynowo, dzięki czemu uzyskuje się optymalne parametry techniczne produktu oraz znaczną oszczędność czasu.

Nowy, gotowy tynk jednowarstwowy
Pojawił się na rynku niedawno. Gips tynkarski - bo o nim mowa - to gotowy do użycia od razu tynk jednowarstwowy do ścian wewnątrz pomieszczeń, nanoszony przy pomocy agregatów tynkarskich.

Jest on łatwy w obróbce, jest bardzo wydajny, a do tego - wyróżnia się jakością. Po zastosowaniu dobrze reguluje poziom wilgotności w pomieszczeniu.
Produkt przeznaczony jest do tynkowania ścian i stropów we wszystkich pomieszczeniach, nawet tych o podwyższonej wilgotności względnej, jednak nie wyższej niż 70 proc. Gips sprawdza się przy osadzaniu listew narożnych, wykonywaniu obróbki przy wymianie okien i ręcznym tynkowaniu, pokrywając jednorazowo niewielkie powierzchnie.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska