https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gladiator z targu niewolników

Tekst i fot. MICHAŁ WOŹNIAK michal. [email protected]
Już po raz XII w biskupińskim grodzie słychać szczęk oręża, kręcą się garncarskie koła, gotowana jest strawa według dawnych receptur. Znak to, że trwa właśnie festyn archeologiczny. Jego tegorocznymi bohaterami są dumni Rzymianie oraz waleczni barbarzyńcy - Goci i Celtowie.

Festyn na trwałe już wrósł w kalendarium najważniejszych polskich imprez. Co roku gromadzi około 80 tysięcy widzów. Na brak atrakcji nie mogą narzekać. Już po przekroczeniu muzealnej bramy wchodzimy bowiem w zupełnie inny świat - sprzed setek i tysięcy lat!
Tym razem na alejkach rezerwatu archeologicznego możemy spotkać przechadzających się w togach obywateli rzymskich, jak również niezwykle walecznych i zdyscyplinowanych legionistów. Na przybyłych czekają rzymskie przysmaki oraz gry i zabawy rodem ze słonecznej Italii. Paniom zwiedzającym muzeum powinny przypaść do gustu pokazy mody rzymskiej, panów z pewnością zafascynują nieustanne potyczki pomiędzy żołnierzami z Legionu Rzymskiego a wojownikami gockimi i celtyckimi.

Gladiator z targu niewolników

Wynik bitwy - nawet w Biskupinie - nigdy nie jest znany przed jej rozpoczęciem. Zdarza się więc, że szyki odzianych w zbroje Rzymian są trzebione przez niezwykle żywiołowych wojowników gockich i celtyckich. Gdy jednak to barbarzyńcy zostają pokonani - pozostali przy życiu są wyłapywani i prowadzeni na... targ niewolników. Kosztują niewiele! W przyszłości stają się między innymi gladiatorami - wojownikami tworzącymi na arenie krwawe widowiska ku uciesze widzów.
Rzymskich akcentów jest jednak w Biskupinie znacznie więcej - według technik dawnych mistrzów budowana jest niezwykle trwała droga, układane są mozaiki zdobiące ongiś domy. Bogatej rzymskiej kulturze i jej wpływom na ówczesną Europę poświęcona jest ekspozycja w pawilonie wystawowym.
Jak na Biskupin przystało - prezentowane jest również rodzime rzemiosło - wytapiane jest żelazo, warzona sól, lepiona ceramika.

W gazecie i internecie

Poruszanie się po festynie ułatwia wydawana codziennie i rozdawana bezpłatnie "Gazeta Biskupińska“. Z niej (a również z rozmieszczonych w rezerwacie głośników) dowiemy się gdzie i o której godzinie odbywają się pokazy, co warto obejrzeć.
Szczegółowy program imprezy można znaleźć też w internecie - www.biskupin.pl

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska