Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Głos na posła wrzucisz do skrzynki pocztowej?

(jz)
Głosowanie korespondencyjne powinno być dostępne dla wszystkich?
Głosowanie korespondencyjne powinno być dostępne dla wszystkich? sxc.hu
Głosowanie korespondencyjne powinno być dostępne dla wszystkich, a nie tylko dla niepełnosprawnych i osób przebywających za granicą - uważa Państwowa Komisja Wyborcza.

Wybory wymagają powagi

Głosowanie korespondencyjne wprowadzono w 2011 roku, gdy uchwalono Kodeks wyborczy. Pierwszy raz z tej możliwości skorzystali wyborcy w wyborach parlamentarnych 2011 roku. Pakiety wyborcze wysłano wówczas 22 951 osobom.

Przeczytaj także:Dziś ostatni dzień drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach

Gdy uchwalano taki sposób głosowania, w Sejmie było burzliwie. Głównym argumentem było, że może to być niezgodne z konstytucją. Bo czy takie wybory na pewno są bezpośrednie i tajne? Ale nikt tego przepisu nie zaskarżył.

Teraz PKW proponuje, by pójść dalej. - Nie przesadzajmy! - żachnął się Eugeniusz Kłopotek (PSL), w poprzedniej kadencji wiceprzewodniczący nadzwyczajnej komisji sejmowej, która pracowała nad Kodeksem wyborczym. - Wybory to dzień ważny, trzeba coś z siebie dać. Pójść do lokalu wyborczego, gdzie jest godło, flaga państwowa. Jestem przeciwny rozszerzaniu korespondencyjnego głosowania.

Przez internet nie przejdzie

Jacek Kraszewski, dyrektor włocławskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego mówi, że propozycje PKW wynikają z chęci rozszerzania zasad powszechności wyborów. - Mówi się o tym od sześciu albo i więcej lat - przypomina. - Politycy są przeciwni, ale powoli zaczyna się to zmieniać.

Jego zdaniem, jeśli brać pod uwagę kwestie organizacyjne i skuteczność, to głosowanie korespondencyjne o wiele bardziej rozszerza powszechność głosowania, niż obowiązkowe nakładki brailowskie dla niewidomych w każdym lokalu do głosowania. Bo i taki postulat zgłasza PKW.

Głosowanie korespondencyjne nie oznacza głosowania przez internet. O nim się na razie nie mówi, ale jedno z drugim jest utożsamiane. I w PKW, i poseł Kłopotek pytani o głosowanie korespondencyjne,w pierwszej chwili odnieśli się do internetowego.

- W tej sprawie popieram to, co powiedział prezes Kaczyński, choć przerysował - zaznacza poseł Kłopotek. - Powiedział, że nie jest dobrze, jak ktoś z kuflem piwa siedzi na kanapie przed telewizorem, przypomina sobie o wyborach, idzie kliknąć w komputerze i po sprawie.

Ale, gdy pierwszy raz wprowadzono głosowanie przez pełnomocnika, także były przed tym duże opory. Stopniowo z tej możliwości korzysta więcej wyborców.

W głosowaniu internetowym dochodzą jeszcze duże koszty zbudowania systemu, który m.in. zapewni tajność, a jednocześnie wykluczy podwójne głosowanie: internetowe i osobiste w komisji.

Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska